avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Prime de craciun
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Prime de craciun

Angajatorul doreste sa acorde de craciun prime copiilor minori ai salariatilor in suma de 250 lei astfel 150 lei tichete cadou si 100 lei bani .
Care sunt in acest caz implicatiile fiscale pentru venitul ce depaseste suma de 150 lei -venit neimpozabil- deductibilitate - concret contributii salariat si angajator.
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:18, 1 Decembrie 2009
suma de 150 lei /copil minor ,este , asa cum ati precizat neimpozabila la salariat si deductibila pentru firma, dar plafonat , in limita a 2% din fondul de salarii anual ( alaturi de alte cheltuieli sociale definite de codul fiscal)

Suma de 100 lei este impozabila la salariati ; se adauga la venit lunar brut si asupra ei se aplica toate cotele aferente salariilor .
Si daca angajatorul acorda numai tichete cadou in valoare de 250 lei per salariat diferenta se mai introduce in venitul salarial sau se ia in calcul numai la deductbilitatea de 2 % fond salarii fara sa mai fie impozitate ?
suma admisa la deductibilitate e 150 lei ( fie in bani, fie tichet cadou )
Tot ce excede (fie bani, fie tichet cadou )e tratat ca avantaj si impozitat , in sensul impozitului pe salariu .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadou craciun: tichete cadou si bani ContSters73874 ContSters73874 Buna ziua, Unitatea a acordat de Craciun ”cadou” angajatilor [b]in valoare totala de 400 ron / pers[/b]., (total 10 angajati = 4.000 ron), ... (vezi toată discuția)
Tichete cadou loredana1973 loredana1973 Buna ziua,va multumesc ca existati ! Am primit tichete cadou 100 ron,pe statul de plata mi s-a oprit impozit 16%,pentru aceasta suma.Este corect? LOREDANA (vezi toată discuția)
Tichete cadou SZABO PARASCHIVA SZABO PARASCHIVA DACA AM ANGAJATI NUMAI BARBATI, FARA COPII, POT SA LE ACORD TICHETE CADOU DE PASTE (vezi toată discuția)