Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul poate schimba contractul din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul poate schimba contractul din "nedeterminat" in "nedeterminat cu proba"

Angajatorul doreste sa lucram de acasa. Am acceptat si am semnat un contract care prevede munca la domiciliu dar la perioada scrie "nedeterminat cu proba trei luni.." Am mai fost o data in proba 3 luni, apoi 6 luni si dupa aceea abia am fost angajata permanent. Nu inteleg, ea ma poate concedia in aceasta perioada de proba? Apoi mi a spus sa demisionez pt a inceta actualul contract. In acest caz, daca ea va semna contractul nou iar eu nu demisionez, care contract ramane valabil? Am suspiciuni ca doreste sa plec din firma si nu gaseste solutia potrivita. Am fost singura angajata cu performante din ultimii 3 ani, dar se cauta un tap ispasitor pt o situatie despre care nu pot da detalii. Multumesc!
Sorelly, utilizator
1. Se poate inceta c.i.m. in perioada de proba.

2.
Apoi mi a spus sa demisionez pt a inceta actualul contract. In acest caz, daca ea va semna contractul nou iar eu nu demisionez, care contract ramane valabil?

In speta, dvs veti avea incheiate doua c.i.m. la acelasi angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic