Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare s.r.l. cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare s.r.l. cu datorii

sunt asociat unic si administrator unic al srl-ului care are datorii la stat -tva, cas, etc
1. pot sa vand srl-ul la persoana fizica ?( cesiune toate partile sociale)
2. trebuie sa facem act notarial de angajament al persoanei fizice care preia srl-ul ca va plati complet toate datoriile?
3. ce raspundere mai am eu , fostul administrator, dupa vanzare?
astept parerile dvs., eventual cazuri asemanatoare.
Da se poate cesiona partile sociale unei persoane fizice, urmand ca in calitate de nou administrator, acea persoana sa se ocupe de plata impozitelor, etc catre stat.

Pt dl avocat tomaaurelian
Cred ca faceti un pic de confuzie intre calitatea de asociat al unei soc comerciale si calitatea de administrator pe care le amestecati in raspuns .
Obligatia asociatilor este de a varsa capitalul social.
Pentru tot ceea ce se intampla in societate raspunde administratorul pe durata exercitarii mandatului !!
Datorita faptului ca in 99,99 % din cazuri asociatul este in acelasi timp si administrator se creaza aceasta confuzie.
Raspunsul la intrebare este
Da se poate face cesiunea partilor sociale
si am raspundere pentru datorii dupa aceea?

daca datoriile vor fi platite nu