Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de varsta

Buna ziua , unde se depune dosarul pentru indemnizatia sociala de varsta?
Nu există așa ceva. Nu există indemnizație socială de vârstă.

Dacă aveți nevoie de ajutor social, informați-vă la Primărie la biroul de asistență socială.
Condiţii de acordare a indemnizaţiei sociale pentru pensionari:
a) să fie pensionar în cadrul sistemului public de pensii din România (pentru toate catego-riile de pensii acordate conform legii, indiferent când s-au deschis aceste drepturi sau în baza căror acte normative);
b) să aibă domiciliul în România;
c) cuantumul însumat al veniturilor sale din pensii (atât din sistemul public, cât şi din alte sisteme neintegrate acestuia) şi din alte drepturi, stabilite şi plătite de sistemul public de pensii în baza unor legi speciale, să fie sub nivelul maxim legal al indemnizaţiei sociale (n.m., 704 lei ):

[ link extern ]