Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 15 anii lucrați în sistemul MAN pentru care ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 15 anii lucrați în sistemul MAN pentru care primesc 1100 ...

Am 15 anii lucrați în sistemul MAN pentru care primesc 1100 lei pensie și 22 ani lucrați ca economlst pentru care mi sa calculat a pensie la limită de vîrstă de 490 lei. Cand pensia minima s-a stabilit la 640 lei, mie mi s-au acordat doar 588 lei pentra ca „beneficiez și de pensie militara”. Este corect ? din câte știu. cele 2 sisteme de pensii nu au nimic în comun ...
O.u.g.6/2009
Condiții necesare pentru obținerea indemnizației sociale pentru pensionari:

să aibă calitatea de pensionar al sistemului public de pensii, indiferent de data înscrierii la pensie;

să aibă domiciliul în România;

nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub 400 lei.

Persoanele care beneficiază, prin cumul, atât de unul sau mai multe drepturi de pensie din sistemul public, cât şi de pensie din sisteme neintegrate acestuia, precum şi de drepturi stabilite şi plătite de sistemul public de pensii în baza unor legi speciale, la acordarea indemnizaţiei sociale pentru pensionari se are în vedere nivelul cuantumurilor însumate ale tuturor veniturilor.