Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Închiriere cotă din imobil moștenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Închiriere cotă din imobil moștenit

Bună ziua. Suntem trei fraţi şi moştenim casa părintească a părinţilor, Unul din fraţi a făcut investiţii la casă părintească, spunând că la ieşire din indiviziune vom plăti toţi trei. Vă întreb de ce să plătim cu toţii, când fratele nostru a făcut schimbări la casă părintească pentru a avea condiţii de lux chiriaşul pe care la pus în locaţia respectivă. Cind l-am întrebat cum a făcut contractul cu penitenciarul din oraş? (în casă locuieşte un angajat al penitenciarului) răspunsul lui a fost: că a făcut contract de închiriere pe procentul pe care îl deţine el. Cum este posibil, dacă noi nu am cerut ieşire din indiviziune pînâ în prezent, ca el să poată închiria? Mulţumesc frumos!
mariaiord, utilizator