avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere sub influenta substantelor psihoactive. ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere sub influenta substantelor psihoactive. Opinii, sfaturi, indrumari

Buna ziua,

In urma cu 2 luni am fost oprit de un echipaj (filtru) si am fost supus unui test de saliva cu aparatul DrugTest si cu alcooltest. Rezultatul pentru alcool a fost 0,00, iar pentru DrugTest a fost pozitiv la metaamphetamina.
Echipajul m-a intrebat daca am consumat ceva inainte sa ma urc la volan sau in ultimele 2 saptamani. Le-am comunicat faptul ca in urma cu o saptamana am fost in strainatate in vacanta si am consumat marijuana acolo (desi nu-mi iesise la saliva, banuiam ca o sa iasa la sange si am vrut sa fiu preventiv si sa colaborez ok cu dansii), iar in legatura cu rezultatul de la saliva, singura explicatie plauzibila era ca mie sau prietenei mele ne-a fost pus ceva in pahar, acolo fiind o practica obisnuita impotriva fetelor, mai ales cu substanta care mi-a iesit ca fiind pozitiva la saliva. (Mentionez ca nu am consumat asa ceva si trecusera 20 de ore de cand ma culcasem in urma unui festival de muzica, dormisem 10 ore, mancasem 3 mese etc.,).
Ulterior, am fost dus la inml pentru a mi se recolta probe de sange si urina. Zis si facut, am efectuat toata procedura si a urmat o lunga asteptare (nu-mi spusese nimeni ca imi pot achita singur analizele si pot scurta aceasta durata). Am asteptat circa 1 luna si 1 saptamana, timp in care nu ma suna nimeni. Dupa lungi insistente, am primit si un raspuns: pozitiv la metaamphetamine si thc in sange. Am fost chemat ulterior la o audiere la politie in care am descris toata situatia, am insistat pe faptul ca nu m-am urcat “drogat”la volan, toxicologic vorbind nu eram sub influenta a nimic si de asemenea am subliniat foarte clar ca nu am consumat voit metaamphetamina, iar pentru cannabis mi-am recunoscut inca o data fapa, dovedind si cu biletele de avion ca am fost cu 1 saptamana inainte in strainantate. Politistul insista ca substanta ramane si 80 de zile in organism, fapt ce ma incrimineaza, urmand o dezbatere in care incercam sa ii explic ca thc este o substanta care se metabolizeaza in grasimi, care ramane in organism mult timp, dar efectul toxic al acesteia dureaza doar cca. 4h! N-am gasit intelegere…
In etapa aceasta mi se comunicase deja ca urmarirea penala incepuse, avand calitatea de suspect in dosar.
La o scurta durata de timp, a fost chemat si un martor din masina, acesta intarind toate declaratiile pe care eu le spusesem deja (garantand ca nu m-am urcat sub influenta a nimic in volan, ca nu am consumat si nu am cumparat nimic pe perioada festivalului).
Acum dosarul a fost trimis la parchet pentru judecatorul de camera si voi fi nevoit sa astept inca o lunga perioada de timp ( Romania, legile si procedurile ei…), pana cand voi fi chemat la inca o audiere sau la judecata direct.
Acum va rog sa-mi comunicat informatiile de care as avea nevoie:
1. Unde pot cere o expertiza a buletinului de analiza toxicologica de la inml ? (rezultatele de acolo precizau doar “pozitiv” sau “negativ”, nu si concentratia care sa ateste alterarea starii si simturilor in timpul condusului. Astfel, legea specifica clar “sub influenta” nu existenta substantei in organism.
2. Pot trimite prin fax o cerere de consultare a dosarului prin fotocopii (localitatea in care s-a produs incidentul este foarte departe fata de localitatea mea de resedinta, astfel fiind foarte greu sa fac acest drum pentru a depune cererea in original) ?
3. Poate un avocat din localitatea respectiva sa ceara o contraexpertiza a buletinului de analiza, in urma unui contract de reprezentare semnat intre mine si el?

La final tin sa mentionez ca nu am avut nici o abatere de ordin penal, de asemenea nici macar un punct depuncat in 10 ani de carnet sau o amenda primita (stiu ca suna dubios, dar nu mint cu nimic, chiar asa e).


Multumesc si o zi faina!

Sunt tot eu, doar ca am uitat parola la vechiul cont.

In final am mers pe recunoasterea vinovatiei si am primit amanarea aplicarii pedepsei (carnetul mi l-au dat inapoi, nefiind o condamnare de facto).
Pasi de urmat pentru cei care sunt la inceput intr-o astfel de situatie:
- platiti analizele de la inml
- daca nu erati sub influenta la momentul actiunii si nu ati consumat cu 12 ore inainte, cereti in primele 3 luni o reevaluare a probelor de urina si sange (se poate face la iasi, cluj, timisoara si bucuresti) din care reiese ca starea voastra la momentul respectiv nu era alterata. Cu putin noroc, puteti sa primiti neinceperea urmaririi penale din start.
- cooperati cu organul abilitat. Vă va ajuta.
- luati legatura cu un avocat, cel putin in faza finala a dosarului (in cazul in care stati prost cu banii)
- daca ajungeti la judecata, aduceti scrisori de recomandare din partea colegilor de munca, facultate, apropiati etc. (Orice cerc de oameni din care faceti parte) din care reiese ca sunteți integrat in societate.

o.intrebare a scris:

Buna ziua,

In urma cu 2 luni am fost oprit de un echipaj (filtru) si am fost supus unui test de saliva cu aparatul DrugTest si cu alcooltest. Rezultatul pentru alcool a fost 0,00, iar pentru DrugTest a fost pozitiv la metaamphetamina.
Echipajul m-a intrebat daca am consumat ceva inainte sa ma urc la volan sau in ultimele 2 saptamani. Le-am comunicat faptul ca in urma cu o saptamana am fost in strainatate in vacanta si am consumat marijuana acolo (desi nu-mi iesise la saliva, banuiam ca o sa iasa la sange si am vrut sa fiu preventiv si sa colaborez ok cu dansii), iar in legatura cu rezultatul de la saliva, singura explicatie plauzibila era ca mie sau prietenei mele ne-a fost pus ceva in pahar, acolo fiind o practica obisnuita impotriva fetelor, mai ales cu substanta care mi-a iesit ca fiind pozitiva la saliva. (Mentionez ca nu am consumat asa ceva si trecusera 20 de ore de cand ma culcasem in urma unui festival de muzica, dormisem 10 ore, mancasem 3 mese etc.,).
Ulterior, am fost dus la inml pentru a mi se recolta probe de sange si urina. Zis si facut, am efectuat toata procedura si a urmat o lunga asteptare (nu-mi spusese nimeni ca imi pot achita singur analizele si pot scurta aceasta durata). Am asteptat circa 1 luna si 1 saptamana, timp in care nu ma suna nimeni. Dupa lungi insistente, am primit si un raspuns: pozitiv la metaamphetamine si thc in sange. Am fost chemat ulterior la o audiere la politie in care am descris toata situatia, am insistat pe faptul ca nu m-am urcat “drogat”la volan, toxicologic vorbind nu eram sub influenta a nimic si de asemenea am subliniat foarte clar ca nu am consumat voit metaamphetamina, iar pentru cannabis mi-am recunoscut inca o data fapa, dovedind si cu biletele de avion ca am fost cu 1 saptamana inainte in strainantate. Politistul insista ca substanta ramane si 80 de zile in organism, fapt ce ma incrimineaza, urmand o dezbatere in care incercam sa ii explic ca thc este o substanta care se metabolizeaza in grasimi, care ramane in organism mult timp, dar efectul toxic al acesteia dureaza doar cca. 4h! N-am gasit intelegere…
In etapa aceasta mi se comunicase deja ca urmarirea penala incepuse, avand calitatea de suspect in dosar.
La o scurta durata de timp, a fost chemat si un martor din masina, acesta intarind toate declaratiile pe care eu le spusesem deja (garantand ca nu m-am urcat sub influenta a nimic in volan, ca nu am consumat si nu am cumparat nimic pe perioada festivalului).
Acum dosarul a fost trimis la parchet pentru judecatorul de camera si voi fi nevoit sa astept inca o lunga perioada de timp ( Romania, legile si procedurile ei…), pana cand voi fi chemat la inca o audiere sau la judecata direct.
Acum va rog sa-mi comunicat informatiile de care as avea nevoie:
1. Unde pot cere o expertiza a buletinului de analiza toxicologica de la inml ? (rezultatele de acolo precizau doar “pozitiv” sau “negativ”, nu si concentratia care sa ateste alterarea starii si simturilor in timpul condusului. Astfel, legea specifica clar “sub influenta” nu existenta substantei in organism.
2. Pot trimite prin fax o cerere de consultare a dosarului prin fotocopii (localitatea in care s-a produs incidentul este foarte departe fata de localitatea mea de resedinta, astfel fiind foarte greu sa fac acest drum pentru a depune cererea in original) ?
3. Poate un avocat din localitatea respectiva sa ceara o contraexpertiza a buletinului de analiza, in urma unui contract de reprezentare semnat intre mine si el?

La final tin sa mentionez ca nu am avut nici o abatere de ordin penal, de asemenea nici macar un punct depuncat in 10 ani de carnet sau o amenda primita (stiu ca suna dubios, dar nu mint cu nimic, chiar asa e).


Multumesc si o zi faina!



~ Conținut șters la cerere ~
Nu este treaba statului sau a organelor abilitate ce face omul in cadrul vietii private atata timp cat nu ii pune in pericol pe cei din jur!
Atata timp cat in momentul in care se face testul anti drog persoana supusa testului nu este sub influenta acelor substante care sa se manifeste prin pupile dilatate, reactii intarziate, etc efectele acelor substante disparand dupa un interval de cateva ore fiind descoperite doar ca si reziduuri in organism!!!!
Nu suntem animalele de companie ale statului ca sa ne dicteze cum sa traim, cred ca ar fi timpul sa incepem sa dam in judecata institutia care reglementeaza aceste legi!
La fel de bine acestia pot decide sa faca analize anti drog pe firul de par si sa depisteze reziduuri si dupa o perioada ce variaza intre 180 - 240 zile.
Urina 30 de zile!
Saliva intre 12 si 48 de ore! In functie de metabolism, greutate, etc!
Despre ce fel de legi vorbim aici?
Aceste legi sunt un abuz, ce treaba au reziduurile din corp care pot fi detectate si dupa cateva zile de la momentul introducerii in organism cu siguranta conducerii unui autoturism pe drumurile publice?!?!?!?
Ma refer strict la THC!!
Ma duc intr-o vacanta in Amsterdam, fumez iar dupa 36 de ore intorcandu-ma te opresc oamenii legii si pici testul fara sa mai fi sub influenta thc-ului.
Sau te duci la o petrecere si stai intr-o incapere unde fumeaza altii iar tu fumezi indirect din cauza celor din jur acumuland in organsim in decurs de cateva ore suficient thc cat sa pici testul!
Nu vede nimeni ca este un abuz asupra vietii private?
Ca si paranteza:
Apropo de COVID-19, ati auzit de furtuna de citokine care face ravagii in organism dupa infectare?
Nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, trebuie doar sa cautati informatii ca sa vedeti efectul benefic al unei tigari cu THC in dezactivarea citokinelor si impiedicarea virusului de a face ravagii in organism!
Salut, scuze de deranj, am patit exact acelasi lucru pe data de 7.01.2021, eram perfect constient, am condus din Iasi pana in Bucuresti, ca sa mi iau prietena de la aeroport si m au oprit pentru un control de rutina, nu am facut nimic dubios in trafic, am cooperat, mi am recunoscut vina de la inceput dar am de atunci permisul la ei. Mi-a iesit meth in saliva, am consumat un produs care ajuta la concentrare, o cantitate f mica, cu mai bine de 24h inainte, care e legal in Olanda, am fost plecat din august pana in Decembrie si pot dovedi asta. Insa presupun ca in sange o sa mi iasa si thc, am fumat aproape zilnic acolo. Daca ar fi sa mi faca din nou un test, sunt sigur ca ar iesi curat, nu am mai pus gura pe nimic de atunci. Daca ma poti ajuta cu cateva detalii despre procedeu, as fi recunoscator, merci! P.S nu iti pot scrie in privat, nu stiu de ce.

o.intrebare2 a scris:

Sunt tot eu, doar ca am uitat parola la vechiul cont.

In final am mers pe recunoasterea vinovatiei si am primit amanarea aplicarii pedepsei (carnetul mi l-au dat inapoi, nefiind o condamnare de facto).
Pasi de urmat pentru cei care sunt la inceput intr-o astfel de situatie:
- platiti analizele de la inml
- daca nu erati sub influenta la momentul actiunii si nu ati consumat cu 12 ore inainte, cereti in primele 3 luni o reevaluare a probelor de urina si sange (se poate face la iasi, cluj, timisoara si bucuresti) din care reiese ca starea voastra la momentul respectiv nu era alterata. Cu putin noroc, puteti sa primiti neinceperea urmaririi penale din start.
- cooperati cu organul abilitat. Vă va ajuta.
- luati legatura cu un avocat, cel putin in faza finala a dosarului (in cazul in care stati prost cu banii)
- daca ajungeti la judecata, aduceti scrisori de recomandare din partea colegilor de munca, facultate, apropiati etc. (Orice cerc de oameni din care faceti parte) din care reiese ca sunteți integrat in societate.

o.intrebare a scris:

Buna ziua,

In urma cu 2 luni am fost oprit de un echipaj (filtru) si am fost supus unui test de saliva cu aparatul DrugTest si cu alcooltest. Rezultatul pentru alcool a fost 0,00, iar pentru DrugTest a fost pozitiv la metaamphetamina.
Echipajul m-a intrebat daca am consumat ceva inainte sa ma urc la volan sau in ultimele 2 saptamani. Le-am comunicat faptul ca in urma cu o saptamana am fost in strainatate in vacanta si am consumat marijuana acolo (desi nu-mi iesise la saliva, banuiam ca o sa iasa la sange si am vrut sa fiu preventiv si sa colaborez ok cu dansii), iar in legatura cu rezultatul de la saliva, singura explicatie plauzibila era ca mie sau prietenei mele ne-a fost pus ceva in pahar, acolo fiind o practica obisnuita impotriva fetelor, mai ales cu substanta care mi-a iesit ca fiind pozitiva la saliva. (Mentionez ca nu am consumat asa ceva si trecusera 20 de ore de cand ma culcasem in urma unui festival de muzica, dormisem 10 ore, mancasem 3 mese etc.,).
Ulterior, am fost dus la inml pentru a mi se recolta probe de sange si urina. Zis si facut, am efectuat toata procedura si a urmat o lunga asteptare (nu-mi spusese nimeni ca imi pot achita singur analizele si pot scurta aceasta durata). Am asteptat circa 1 luna si 1 saptamana, timp in care nu ma suna nimeni. Dupa lungi insistente, am primit si un raspuns: pozitiv la metaamphetamine si thc in sange. Am fost chemat ulterior la o audiere la politie in care am descris toata situatia, am insistat pe faptul ca nu m-am urcat “drogat”la volan, toxicologic vorbind nu eram sub influenta a nimic si de asemenea am subliniat foarte clar ca nu am consumat voit metaamphetamina, iar pentru cannabis mi-am recunoscut inca o data fapa, dovedind si cu biletele de avion ca am fost cu 1 saptamana inainte in strainantate. Politistul insista ca substanta ramane si 80 de zile in organism, fapt ce ma incrimineaza, urmand o dezbatere in care incercam sa ii explic ca thc este o substanta care se metabolizeaza in grasimi, care ramane in organism mult timp, dar efectul toxic al acesteia dureaza doar cca. 4h! N-am gasit intelegere…
In etapa aceasta mi se comunicase deja ca urmarirea penala incepuse, avand calitatea de suspect in dosar.
La o scurta durata de timp, a fost chemat si un martor din masina, acesta intarind toate declaratiile pe care eu le spusesem deja (garantand ca nu m-am urcat sub influenta a nimic in volan, ca nu am consumat si nu am cumparat nimic pe perioada festivalului).
Acum dosarul a fost trimis la parchet pentru judecatorul de camera si voi fi nevoit sa astept inca o lunga perioada de timp ( Romania, legile si procedurile ei…), pana cand voi fi chemat la inca o audiere sau la judecata direct.
Acum va rog sa-mi comunicat informatiile de care as avea nevoie:
1. Unde pot cere o expertiza a buletinului de analiza toxicologica de la inml ? (rezultatele de acolo precizau doar “pozitiv” sau “negativ”, nu si concentratia care sa ateste alterarea starii si simturilor in timpul condusului. Astfel, legea specifica clar “sub influenta” nu existenta substantei in organism.
2. Pot trimite prin fax o cerere de consultare a dosarului prin fotocopii (localitatea in care s-a produs incidentul este foarte departe fata de localitatea mea de resedinta, astfel fiind foarte greu sa fac acest drum pentru a depune cererea in original) ?
3. Poate un avocat din localitatea respectiva sa ceara o contraexpertiza a buletinului de analiza, in urma unui contract de reprezentare semnat intre mine si el?

La final tin sa mentionez ca nu am avut nici o abatere de ordin penal, de asemenea nici macar un punct depuncat in 10 ani de carnet sau o amenda primita (stiu ca suna dubios, dar nu mint cu nimic, chiar asa e).


Multumesc si o zi faina!





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sub influenta substantelor psihoactive la volan (cannabis) AnonAnonim AnonAnonim Buna ziua, am fost depistat in urma cu 2 saptamamani sub influenta substantelor psihoactive la volan in urma testarii cu aparatul DrugTest. Am iesit pozitiv ... (vezi toată discuția)
Si-a recuperat cineva permisul retinut pentru substante interzise? George' George' Buna ziua! Anul trecut pe 13.07.2019 am fost oprit la un control de rutina, si pe langa asta mi-a fost facut si un drugtest unde am iesit pozitiv la thc. Am ... (vezi toată discuția)
Suspendarea dreptului de circulatie VladGheorghe26 VladGheorghe26 Salut acum 2 luni am fost prins sub influenta substantelor psihoactive (THC) am fost testat cu test de saliva care a iesit pozitiv apoi am fost trimis la ... (vezi toată discuția)