avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de lei și contabilul mi-a spus să plătesc 3% pierderi ca să o pot dizolva. Cum o pot închide fără să plătesc taxe adiționale?

Doresc sa dizolv societatea, dar am la pierderi o suma de 40.000 ron.

Contabilul mi-a spus sa platesc 3% din pierderi ca sa ajung pe zero ca sa pot dizolva firma.
Investitia a fost suportata in totalitate de mine si am pierdut pe banul meu, nu pe banul statului.
Care este solutia ca sa pot dizolva societatea fara sa achit taxe aditionale si fara sa pierd bani.
Mentionez ca societatea este neplatitoare de TVA, fiind infiintata acum 1 an.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 11:56, 14 Octombrie 2019
Care sunt pasii pentru a dizolva societatea daca aleg lichidare fără numire de lichidator.
Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie făcută o hotărâre care să aibă următorul conținut:
Efectuarea simultană a dizolvării și lichidării societății, conform art. 227, alin. 1, lit. d și art. 235 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, fără numire de lichidator, patrimoniul societății revenind integral asociatului unic (dacă este cazul la dvs), care urmează a asigura stingerea/regularizarea pasivului societății, societatea neavând datorii către bugetul de stat sau către alți creditori.
Sunt asociat unic, imi asum pierderile si doresc sa fac lichidarea fara numire de lichidator.
La ce institutii trebuie sa merg (registrul comertului, avocatura, experti contabili) sa dizolv societatea?
Trebuie ca dosarul să fie depus la registrul comerțului, iar operațiunea are două etape. Ar fi util să apelați la un avocat deoarece dosarul trebuie să conțină mai multe acte și s-ar putea să nu vă descurcați. În ce localitate are sediul social firma ?
Ultima modificare: Marți, 8 Octombrie 2019
Adrian ALBU, Avocat
Sediul social al firmei este in Cluj-Napoca.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Raport si bilant de lichidare babaangi babaangi Buna ziua! Am o firma de 1 an, care nu a avut activitate (totul este pe zero). Am inceput procedurile de lichidare si radiere. Nu am lichidator. Pana acum am ... (vezi toată discuția)
Lichidarea unei societati comerciale cu 2 asociati teleptean teleptean Cine poate sa ma ajunte in legatura cu lichidarea unei societati comerciale ? Revin cu amanunte! Am inteles ca bilantul de lichidare se intocmeste pe ... (vezi toată discuția)
Expirare termen suspendare onrc niko79 niko79 Buna ziua! Am un SRL a carei perioada de suspendare de la Reg. Comertului expira cu 01.03.2016 si administratorul doreste sa o inchida. Societatea nu are ... (vezi toată discuția)