Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de lei și contabilul mi-a spus să plătesc 3% pierderi ca să o pot dizolva. Cum o pot închide fără să plătesc taxe adiționale?

Doresc sa dizolv societatea, dar am la pierderi o suma de 40.000 ron.

Contabilul mi-a spus sa platesc 3% din pierderi ca sa ajung pe zero ca sa pot dizolva firma.
Investitia a fost suportata in totalitate de mine si am pierdut pe banul meu, nu pe banul statului.
Care este solutia ca sa pot dizolva societatea fara sa achit taxe aditionale si fara sa pierd bani.
Mentionez ca societatea este neplatitoare de TVA, fiind infiintata acum 1 an.
Manuela Rășină, administrator
Care sunt pasii pentru a dizolva societatea daca aleg lichidare fără numire de lichidator.
Multumesc.
Trebuie făcută o hotărâre care să aibă următorul conținut:
Efectuarea simultană a dizolvării și lichidării societății, conform art. 227, alin. 1, lit. d și art. 235 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, fără numire de lichidator, patrimoniul societății revenind integral asociatului unic (dacă este cazul la dvs), care urmează a asigura stingerea/regularizarea pasivului societății, societatea neavând datorii către bugetul de stat sau către alți creditori.
Sunt asociat unic, imi asum pierderile si doresc sa fac lichidarea fara numire de lichidator.
La ce institutii trebuie sa merg (registrul comertului, avocatura, experti contabili) sa dizolv societatea?
Trebuie ca dosarul să fie depus la registrul comerțului, iar operațiunea are două etape. Ar fi util să apelați la un avocat deoarece dosarul trebuie să conțină mai multe acte și s-ar putea să nu vă descurcați. În ce localitate are sediul social firma ?
Adrian ALBU, Avocat
Sediul social al firmei este in Cluj-Napoca.
Multumesc.