avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... carnetele de CEC emise in 1990 si 1994-mai sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

carnetele de CEC emise in 1990 si 1994-mai sunt valabile?

Va rog,daca stie cineva ,sa-mi ofere un raspuns la intrebarea:

Carnetele de CEC-cu dobanda- emise in februarie 1990 respectiv in februarie 1994,mai sunt valabile in prezent ?
Exista sold 10.000lei pe ele.
Unde se poate adresa titularii ?

Va multumesc anticipat !

Cu respect si consideratie,
rodica_post
Cel mai recent răspuns: rodica_post , utilizator 13:39, 4 Decembrie 2009
din cunostiintele mele, acestea mai sunt valabile inca si trebuie sa va adresati CEC Bank, cea care este "urmasul" CEC.
Asa si cati bani mai luam pe ele? Exact cat scrie pe CEC sau se echivaleaza in RONI?:((
Va multumesc pentru raspuns.
Ma voi adresa unitatii CEC-Bank.
Sumele sunt in lei vechi .
Sper sa fie actualizate.
Am uitat pur si simplu de aceste inscrisuri....
Pe timp de criza economica sunt bune aceste economii.

:vishenka: pentru doamna avocat @ eu.ro.lex
Pentru cei interesati de asemenea carnete CEC .
------------------------------------------------------------------------
Carnetele CEC care au fost emise in 1990 si dupa,NU mai sunt valabile.
Sumele depuse nu mai pot fi recuperate nici macar in forma veche.
Se motiveaza ca au fost trecute intr-un fond ..... care nu mai permite recuperarea decat prin forma juridica-proces in instanta civila-.

Acesta a fost raspunsul CEC-Bank .
Deci,fara dobanda...fara rambursare -asa cum ar fi fost legal.
Cred ca o dezbatere pe aceasta tema ar putea fi facuta de cei abilitati sa gaseasca un mod al recuperarii...daca este cineva interesat !
O zi minunata !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre? ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa ... (vezi toată discuția)
Solicitare despagubire pt carnetele de cec catalincsd catalincsd Buna ziua as dori sa imi spune-ti daca as putea sa fiu despagubit avind in posesie un astfel de carnet CEC primit de la parinti ,si cum se procedeaza. Am ... (vezi toată discuția)
Librete de economii cec cu dobanda si castiguri auto IoanaCristescu IoanaCristescu Buna ziua, In limita timpului dvs disponibil, am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu urmatoarea problema : Sunt mostenitoarea unor ... (vezi toată discuția)