Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Bună ziua, am divorțat in Spania de comun acord după care mi sa stabilit o pensie alimentara de 300 de euro. Eu de un an și jumătate m-am întors în România muncind aici. Am făcut o cerere Pt micșorarea pensiei alimentare dar mia fost refuzată din cauza incompetentei legii române față de cea spaniolă. Care este procedura Pt a obține micșorarea pensiei alimentare. MULȚUMESC
Competența pentru o astfel de cerere aparține instanței din Spania deoarece acolo se află reședința copilului. Probabil că tatăl copilului a invocat excepția necompetenței instanțelor din România.
Ar trebui să formulați o cerere la instanțele din Spania.