Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Durata anulare permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Durata anulare permis de conducere

Bună ziua. Am avut o fapta de fuga de la locul accidentului. În februarie anul acesta am primit hotărârea judecătorească cu urmatoarele:
- 1 an și 4 luni închisoare cu suspendare
- 2 ani supraveghere
- 120 ore munca în folosul conunitatii
- amenda 450 lei
- anularea permisului de conducere.
În februarie anul viitor se împlinește un an de la primirea hotărârii. Întrebarea mea este când as putea începe demersurile pentru școală de șoferi, și anume sa merg sa dau sala. Eu știu ca după un an pot, dar am vorbit cu un instructor auto și mi s-a spus ca s-ar putea sa trebuiască sa stau puțin mai mult, gen ca o penalizare. Îmi puteți spune dumneavoastră exact? Mulțumesc anticipat.
Al3xqq, utilizator
Daca nu aveti pedeapsa complementara sa nu conduceti in termenul de supraveghere, dupa 1 an de la hotararea definitiva puteti sustine examenul. Nu trebuie sa faceti scoala de soferi.
Nu am avut drept de conducere pe perioada suspendării. Pedeapsa complementara unde ar trebui sa ma uit sa vad daca am? În hotărâre nu scrie nimic de pedeapsa complementara.
Daca nu scrie, nu aveti.
Perfect. Va mulțumesc pentru timpul acordat.