avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare pe terenul atuia
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare pe terenul atuia

va rog sa imi spuneti ce se poate face in urmatoarea situatie:
-un vecin s-a intabulat pe trenul celuilat.ce poate face vecinul pentru a recupera terenul pentru care are titlu de proprietate , dar in fapt suprafata este diminuata dataorita intabularii gresite
Ultima modificare: Marți, 8 Octombrie 2019
nyyco, utilizator
Cel mai recent răspuns: nyyco , utilizator 09:08, 10 Octombrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu se înțeleg, îl acționează în justiție. Iar acolo va decide instanța pentru amândoi
multumesc .dar chiar si cu intelegere, cum ar treui procedat sa se faca modificarea in cartea funciara?
trebui*

nyyco a scris:

multumesc .dar chiar si cu intelegere, cum ar treui procedat sa se faca modificarea in cartea funciara?

Angajați un cadastrist să măsoare și să traseze hotarul, să întocmească documentația și s-o depună la OCPI. E bine să semnați și o înțelegere notarială în acest sens, deși nu e obligatoriu. Cadastristul vă va explica detaliile
ok.multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala impotriva inspectorului ocpi si a topografului autorizat (pfa) Quadruped Quadruped Buna seara, Acum 1 an am intabulat terenul pe care il detin (carte funciara etc). Acum aprox 2 saptamani m-am trezit cu inspectorul de la OCPI si persoana ... (vezi toată discuția)
Diferente masuratori intre cadastru si actul de proprietate chiticarusperanta chiticarusperanta cum pot vinde o proprietate de 700mpdin acte[casa si teren],iar dupa masuratori este de 856 mp?intabularea e pe 700 mp.Casa e cumparata in anul 2000 si nu au ... (vezi toată discuția)
Delimitare propietate bogdan ola bogdan ola Cine ma poate ajuta? Detin un teren intravilan cadastrat si intabulat conform cu realitatea din teren, optinut printr-un contract de vanzare cumparare. ... (vezi toată discuția)