Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare pe terenul atuia
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare pe terenul atuia

va rog sa imi spuneti ce se poate face in urmatoarea situatie:
-un vecin s-a intabulat pe trenul celuilat.ce poate face vecinul pentru a recupera terenul pentru care are titlu de proprietate , dar in fapt suprafata este diminuata dataorita intabularii gresite
nyyco, utilizator
Dacă nu se înțeleg, îl acționează în justiție. Iar acolo va decide instanța pentru amândoi
multumesc .dar chiar si cu intelegere, cum ar treui procedat sa se faca modificarea in cartea funciara?
trebui*

nyyco a scris:

multumesc .dar chiar si cu intelegere, cum ar treui procedat sa se faca modificarea in cartea funciara?

Angajați un cadastrist să măsoare și să traseze hotarul, să întocmească documentația și s-o depună la OCPI. E bine să semnați și o înțelegere notarială în acest sens, deși nu e obligatoriu. Cadastristul vă va explica detaliile
ok.multumesc frumos!