Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Propunerea legislativă pentru modificarea Legii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Propunerea legislativă pentru modificarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

In cazul in care se va aplica reducerea varstei de pensionare cu 4 luni / an, pentru cei care au lucrat in conditii deosebite dupa 2001, se va aplica aceasta reducere si pentru cei care au lucrat in grupa a doua de munca pana in anul 2001 (si care nu sunt pensionati)?
Se va aplica numai pentru pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 ....
Perioada lucrata in gr. 2 se asimileaza in prezent cu conditiile deosebite si se ia in calcul la reducerea varstei de pensionare, conform art. 55.
Avand in vedere faptul ca se doreste modificarea art. 55, respectiv a tabelului cu reducerea datorata desfasurarii activitatii in conditii desebite, de ce nu se poate aplica reducerea si anterior datei de 01.04.2001?
IBH, utilizator
Se va aplica ...scuze ... m-am referit /gandit la perioadele suplimentare mentionate la art.18 ....

art.18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează: