Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 2015/2019 care modifica legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 2015/2019 care modifica legea 263/2010

majorarea nr. de luni se aplica numai celor care au lucrat in conditii deosebite dupa data de 1 aprilie 2001, sau pentru toti care au lucrat si inainte de 1 aprilie 2001.
gelu anghel, utilizator
Legea 263/2010
art.18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
....

art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
....
La art.55 legea nu mai distinge daca este vorba de perioade anterioare/ulterioare datei de 1 aprilie 2001