Forum Suport Tehnic Sugestii şi reclamaţii Intrebare
Discuție deschisă în Sugestii şi reclamaţii

Intrebare

Exista cineva care răspunde amabil la întrebări sau ești luat peste picior?
Bună ziua,

Îmi explicați, vă rog, întrebarea dumneavoastră? Nu sunt sigură că înțeleg corect ce vreți să aflați.

Mulțumesc.
Manuela

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Îmi explicați, vă rog, întrebarea dumneavoastră? Nu sunt sigură că înțeleg corect ce vreți să aflați.

Mulțumesc.
Manuela

Bună seara d-na Rășină, mulțumesc ptr răspuns.
Am fost căsătorită în Italia, soțul meu a decedat, m-am reîntors/restabilit în România. După moartea soțului am dobândit pensie de urmaș, as dori sa știu cert dacă se impozitează acest tip de pensie, mulțumesc.
Ați pus întrebarea în forumul Pensionari și probleme juridice legate de pensii, sper să primiți răspuns de la un specialist în domeniu.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Eventual completați topicul cu o întrebare referitoare la tratatul pentru evitarea dublei impozitări pe care îl avem cu Italia, unde la art. 19 scrie, referitor la impozitarea pensiilor, că sunt impozabile doar în statul care le-a acordat:

Pensii

Prin derogare de la dispoziţiile paragrafului 2 al art. 20, pensiile şi celelalte remuneraţii asemănătoare, plătite unui rezident al unui stat contractant pentru un serviciu prestat în trecut sunt impozabile numai în acest stat.

[ link extern ]

Ați mai putea întreba și la ANAF sau la Casa de pensii de care aparțineți.

O seară frumoasă.
Manuela Rășină, administrator
Mulțumesc, o seara plăcută va doresc.
Flaxi, utilizator