Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum obtin certificat de nastere al copilului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum obtin certificat de nastere al copilului

Buna ziua am fost trimisa in tribunal de catre starea civila pentru a mi stabili instanta nume de familie al copilului. Copilul este conceput in timpul divortului(deci in casarorie) nascut dupa divort statul l a recunoscut ca fiind al fostului sot potrivit legii numai ca lipsa fostului sot ne a adus in stadiu ca avem doar o hartie de la primarie cu prenumele copilului si un cnp care ne trimite in fata instantei de tutela sa stabileasca numele de familie al minorului. In timpul fostei casatorii fiecare si a pastrat numele lui de familie. Am facut cu ajutorul unui avocat o cerere in judecata in care il chemam pe tatal adevarat al copilului si primaria sa imi dea certificat am ajuns in fata instantei si ne au spus ca nu suntem la tribunalul potrivit si ca sa mergem la alt sector si ca nici chemarea in judecata nu este bine facuta. Va rog daca puteti sa ma sfatuiti ce pot face sa mearga lucrurile cat mai repede sa putem scoate certificat copilului pe orice nume. Nu ma mai intereseaza nimic decat certificatul copilului si dupa in timp vom face si tagada paternitatii pentru a obtine numele tatalui adevarat. In acest moment asteptam sa redacteze judecatoria hotararea si sa mute dosarul la tribunalul care este capabil sa gestioneze acest dosar. Cum pot urgenta toata aceasta procedura ca au trecut 5 luni degeaba dosar depus in luna mai.
Scumpulica, utilizator
Contactați un avocat de pe forum sa discutați in concret ce trebuie facut. Este necesara sa vada cererea inițială redactată de avocatul respectiv si ulterior putem vedea ce se poate face pe mai departe.
Păi avocatul dvs ce spune?
Mergeți la o consultație juridică la un alt avocat și prezentați-i situația de fapt exhaustiv!
Dacă instanța a declinat dosarul la o altă instanță, competentă, va mai durea vreo 2-3 luni până la termen, din păcate!