Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neglijenta in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neglijenta in serviciu

Buna ziua, nu stiu daca am ales corect domeniul pt urmatoarea speta, Dar as vrea va rog sa fiu indrumata care domeniul corect.
Am nascut anul trecut in aprilie un copil cu probleme renale ( un rinichi Nu functioneaza) medicul care mi-a supravegheat sarcina pana in Saptamana 17 nu m-a pus sa fac nicio investigatie ( testele pt sindrom ,dublu test) motivand ca nu este cazul . Pana in Saptamana 17 am mers de 4 ori la consult si eco nimic mai mult, tot timpul mi-a sp ca totul este ok, in Saptamana 17 a descoperit probleme la rinichii copilului si mi-a cerut o analiza care trebuia efectuata in intervalul 10-12 saptamanai. Eu nu aveam acea analiza deoarece at cand am intrebat daca o fac mi sa raspuns ca nu este cazul. Copilul este monitorizat din 6 in 6 luni pt a se vedea evolutia acelui rinichi nefunctional care la un moment dat va fi extirpat. Medicul ginecolog ar putea fi tras la raspundere ? Daca da,care sunt pasi ?
Multumesc! Cristina
Medicii nu sunt sanctionati pentru ceva ce nu puteau sa afle in momentul respectiv (adica simptomele respective nu spun nimic unui specialist). Ei sunt sanctionati pentru ignorarea cu rea-vointa sau necorespunzatoare cu bunele practici ale profesiei ale simptomelor de care aflasera pana-n momentul respectiv. Deci nu orice greseala a unui medic este o culpa, altfel mai toti medicii ar fi deja in puscarie.
Multumesc mult pt raspuns

Este tardiv acum sa caut vinovati, Dar eu tot consider ca ea a gresit fata de mine si nu mi-a facut investigatiile necesare era vb de analiza pt sindrom Down aveam 31 de ani era obligatoriu sa fac aceasta analiza daca, copilul avea sindromul down ce faceam? Era dreptul meu sa stiu . Cum este posivil ca pana in sapt. 17 sa nu mi se faca o analiza de sange? Femeile care au fost insarcinate stiu despre ce vb Dar pt faptul ca nu i -am bagat bani in buzunar asta este consecinta Desi consultatie ii plateam.

tgeorgescu a scris:

Medicii nu sunt sanctionati pentru ceva ce nu puteau sa afle in momentul respectiv (adica simptomele respective nu spun nimic unui specialist). Ei sunt sanctionati pentru ignorarea cu rea-vointa sau necorespunzatoare cu bunele practici ale profesiei ale simptomelor de care aflasera pana-n momentul respectiv. Deci nu orice greseala a unui medic este o culpa, altfel mai toti medicii ar fi deja in puscarie.