Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Liniste perturbata intr 8.30-17
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Liniste perturbata intr 8.30-17

Buna ziua! Avem urmatoarea situatie acum ceva timp s-a constriut un bloc de 4 etaje in fata noastra la aproximativ 10 m de scara noastra pe locul in care era o parcare .Nu vreau sa vb despre nebunia ce a creat constructia acestui bloc care ne-a limititat perspectiva de a vedea orice altceva decat un zid de BCA placat cu geamuri (asa cum este orice cladire moderna astazi) Geamurile reflecta o caldura ingrozitoare,lumina naturala este limitata,si trecand peste toate acestea, era trecut pe panou asa ;bl.P+4 ,apartamente si birouri..Constructia a fost facuta aproximativ in 2010, in anul 2013 am dorit o separare de celelalte scari a caminului de apa si ne-au trebuit planuri cadastrale ,plan de incadrare in zona de la Agentia Nationala de Cadstru-serv documentatii avize si acorduri si stupoare in planul primit blocul construit nu figureaza la 3-4 ani de la construire .Acum de aproximativ 4 luni efectiv nu se mai poate sta in casa de zgomote intrucat exista o firma de servicii care flolosesc rotopercutor si un compresor cu suflanta folosita pentru anumite componente cam la un interval de 7 -8 min deschis geamul ,folosesc instrumentele, dupa care il inchid si asta se petrece de la ora 8.30 la 17 .Ce pot face in aceasta situatie ,catre ce institutii sa ma indrept ?
irinoaia, utilizator
Legea 61/ 1991 privind linistea si ordinea publica stabileste conditiile de lucru. Vedeti art.2 pct. 25-27
Gasiti legea aici: [ link extern ]
In cazul dvs. va puteti referi la pct.25 in special.
Puteti sesiza DJSP in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru disconfortul creat de zgomot si vibratii si Agentia teritoriala de mediu tot in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru poluarea fonica.
Zgomotul maxim admis la limita peretelui celui care produce zgomotul este de 35 dB(A).
Puteti contacta o firma autorizata sa efectueze determinari de zgomot si vibratii (gasiti pe internet) care contracost sa va elibereze buletine de determinare noxe zgomot si respectiv vibratii. Aceste buletine va vor fi utile daca veti hotari sa deschideti actiune in instanta impotriva firmei care produce zgomotul.
Puteti sesiza in scris cu nr. de inregistrare/ data, Inspectoratul de stat in ctii. si primaria pentru respectiva constructie. Pentru autorizatie de ctie. era necesar avizul vecinilor.
Va multumesc!
Un raspuns perfect si extrem de complet ! Felicitari !