Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare = lămurire hotărâre ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare = lămurire hotărâre ?

Bună dimineața !

Vă rugăm frumos să ne spuneți dacă
completare =.? lămurire dispozitiv hotărâre ?

Salariații au câștigat un spor pentru condiții de muncă de 15% din salariu, începând cu data de 01.01.2019.

În hotărâre nu se spune la ce salariu se aplică ?
Adică sporul câștigat în instanță se va aplica la salariul /ian. 2019.

Ce soluție se va da ?
Va putea să indice care dintre cele 2 salarii se va lua în calcul ?
salariul din luna decembrie 2017 ? sau
salariul din luna ianuarie 2018 ?

Completare nu este acelasi lucru cu lămurirea dispozitivului unei hotărâri.

Completarea are in vedere faptul ca ,instanța a omis să se pronunțe asupra unui capăt de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale.

Lamurirea are in vedere dispoziţii de amănunt referitoare la modalitatea de întocmire a dispozitivului hotărârii judecătoreşti, este posibil totuşi ca acesta să conţină dispoziţii insuficient de clare sau confuze cu privire la înţelesul, întinderea sau aplicarea lui ori chiar dispoziţii contradictorii.

Sporul nu se va acorda la niciul din cele doua salarii mentionate de dvs... salariul din luna decembrie 2017 sau salariul din luna ianuarie 2018, ci la cel din ianuarie 2019.
Este nevoie ca instanța să spună în hotărâre
la ce salariu se aplică sporul.

Doar așa se va ști
cum să se aplice corect hotărârea judecătorească.

Vă rugăm frumos să ne mai spuneți:
- cum este mai bine ?
o Cerere completare dispozitiv hotărâre ?
sau
o Cerere lămurire dispozitiv hotărâre ?

- va fi o Încheiere sau o Hotărâre judecătorească ?
- dacă va fi o Încheiere,
ce putere va avea ?
Se va putea executa ?
sau angajatorul nu va fi obligat să o pună în executare
dacă nu este o hotărâre judecătorească ?

Corect : Cerere lămurire dispozitiv hotărâre .

Instanța va rezolva cererea de urgență, prin încheiere dată în camera de consiliu, cu citarea părților. Caută hotărâri judecătorești

Încheierea se va atașa la hotărâre, atât în dosarul cauzei, cât și în dosarul de hotărâri al instanței.
Ce putere va avea această Încheiere ?
Angajatorul va trebui să o pună în executare ?
sau
aceasta explică doar cum trebuie să se pună în executare hotărârea judecătorească ?

Dacă angajatorul va refuza să execute hotărârea
așa cum va explica /lămuri judecătorul
prin Încheierea pe care o va da,
ce se va putea întâmpla ?

Angajatorul este obligat să execute hotărârea
după cum judecătorul va da lămuriri în Încheiere ?

Dacă nu va face acest lucru ?
dacă angajatorul va refuza să execute hotărârea
după cum a lămurit judecătorul ? ....

Nu am găsit nicăieri pe Internet
cum s-ar proceda în asemenea situație.

Mă puteți lămuri, vă rog ?
Incheierea face parte integranta din hotarare .. Angajatorul este obligat să execute hotărârea , altfel se poate alege cu dosar penal , vedeti art.287 C.pen.