Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul de la ce dată se face poprirea.
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul de la ce dată se face poprirea.

Bună dimineața !
Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarea problrma:
- salariații au câștigat niște drepturi salariale, la un proces cu angajatorul
Salariații vor să oblige pe angajator ca plata sa se faca în funcție de data 24.04.2019 cand hotărârea a devenit executorie de drept....

Se poate ca executorul să facă acest lucru ?

Directorul instituției vrea să execute de bună voie hotărârea judecătorească, dar așa cum vrea el...

Dacă directorul va pune în executare hotărârea,
dar o face greșit,
salariații vor mai putea să ceară executarea silită ?

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns

da, puteti cere executarea silita daca nu va intelegeti asupra platilor. Angajatorul trebuie sa plateasca dreptul stabili lunar, dar sa va intelegeti si asupra platilor din urma.
Dar dacă este executare silită făcută de executor,
executorul va trebui să se mai înțeleagă cu angajatorul
cum se va executa hotărârea ?
sau
angajatorul va trebui să execute hotărârea
așa cum trebuie, cum îi va cere executorul ?
Executorul nu poate ajunge la nicio intelegere cu angajatorul cu privire la intinderea obligatiei asa cum a fost stabilita prin hotararea judecatoreasca.
Cei doi se pot intelege, cu acordul debitorului, asupra modului de punere in executare.
Vă rog frumos să mă lămuriți
în ce sens
cei 2 se pot înțelege, cu acordul debitorului,
asupra modului de punere in executare ?

Ce anume trebuie să se facă ?
Adica pot ajunge la un acord cu privire la modalitatea in care creditorul isi va executa obligatiile - de exemplu plata esalonata fara a se mai proceda la eventuale blocari de conturi.