Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata daune
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata daune

Buna ziua, un prieten a condus fara permis cauzand un accident cu moto si fugind se la locul faptei.( auto era inmatriculat pe numele lui cu acte valabile) A fost judecat si condamnat la 2 ani cu suspendare si munca in folosul comunitatii. De la probabtiune i s-a spus ca pana la sfarsitul perioadei va trebui sa achite taxele de spitalizare ale motociclistului (6 zile), daune materiale ( motocicleta avariata) daune morale si cheltuieli de judecata. O suma destul de mare. I s-a spus ca daca nu plateste in aceasta perioada va trebui sa execute ultimele 3 luni din cei 2 ani. El intentioneaza sa plateasca esalonat ,ce risca in ca contrar in imposibilitatea de plata?
Multumesc
Ionut_Gabriel, utilizator