Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daune morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daune morale

Buna ziua, un prieten a condus fara permis cauzand un accident cu moto si fugind se la locul faptei. A fost judecat si condamnat la 2 ani cu suspendare si munca in folosul comunitatii. De la probabtiune i s-a spus ca pana la sfarsitul perioadei va trebui sa achite taxele de spitalizare ale motociclistului (6 zile), daune materiale ( motocicleta avariata) daune morale si cheltuieli de judecata. O suma destul de mare. I s-a spus ca daca nu plateste in aceasta perioada va trebui sa execute ultimele 3 luni din cei 2 ani. El intentioneaza sa plateasca esalonat ,ce risca in ca contrar in imposibilitatea de plata?
Multumesc
Este o diferenta intre imposibilitatea de plata si neplata din rea-vointa sau sustragerea bunurilor de la sechestrare. Deci daca nu e vina proprie ca nu poate plati, sa discute onest cu functionarii de la reclasare sau cu mai cine va avea de-a face din partea autoritatilor. E important sa nu fie prins cu minciuna in ce le declara.
Din cei 2 ani, au trecut 10 luni de probatiune si munca in folosul comunitatii e aproape gata. De platit, plateste insa el lucreaA la o spalatorie auto , salariu f mic iar pana la sfarsitul celor 2 ani nu va reusi sa plateasca integral.
Victima Se poate adreasa asiguratorului RCA ?
Masina avea rca valabil pe numele lui insa nu avea permis, era inca in scoala atunci, din ce am citit asiguratorul nu despagubeste in acest caz
Multumesc