Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Va rog ajutati-ma

in urma unui accident de circulatie masina mea a fost avariata iar ancheta este inca la biroul de cercetari penale , dupa 9 luni (persoana care se ocupa de cercetare a avut 3 concedii pana acum). Vreau sa stiu cum imi pot recupera paguba daca cei de la cercetari imi spun ca abia dupa penal pot actiona eu in civil . Eu nu am avut nici o vina . Motociclistul respectiv avea 0.8 alcoolemia , nu avea permis si in urma accidentului a rezultat o victima care a necesitat mai multe zile de ingrijiri (50-60) . Pur si simplu a intrat in spatele masinii mele pe o strada dreapta , fara ca eu sa am vreo vina .
Eu nu am decat dovada de reparatie , devizul de lucrari , si am aflat nr dosar parchet si nr dosar politie.Ce pot face? Am neaparata nevoie de avocat? Exista un termen in care pot sa-l actionez in judecata ?
Aveti doua posibilitati:
1. sa va constituiti parte civila in cadrul procesului penal ( daca dosarul e la parchet, inseamna ca va ajunge in curand si in instanta) cu suma necesara repararii vehiculului dvs.; E de preferat aceasta varianta, intrucat nu veti timbra actiunea la valoarea pretentiilor solicitate ;
2. Puteti merge si pe civil, in opinia mea consider ca sunt suficiente probe in dosarul penal care pot dovedi ca motociclistul a provocat daunele la vehiculul dvs.
de asemenea, verificati daca exista asigurare RCA, indiferent ce cale alegeti, pentru prima varianta, asiguratorul va trebui introdus in procesul penal si in cel de-al doilea caz, sa va judecati direct cu societatea si pe motociclist sa il introduceti in proces ca intervenient fortat.
Avand in vedere ca acesta a savarsit o infractiune cu intentie ( conducerea fara permis) se va aplica art.58 din L.136/1995, adica se va plati dauna catre dvs. si se va recupera ulterior de la motociclist. ( Aici, atentie, asiguratorul va incerca sa se apere spunand ca nu va plati nimic, intrucat motociclistul tb. sa plateasca!).
Doinita Stingaciu, Avocat
Mergeti cu tupeu la asigurator si cereti sa va despagubeasca, pa baza dovezii de reparatie si a situatiei de lucrari. Este posibil ca asiguratorul sa va spuna ca ati venit prea tarziu (au trecut, totusi, 9 luni de la data producerii evenimentului) sau ca motocicleta nu avea polita RCA. In acest caz, pana sa asteptati ajungerea dosarului penal la Judecatorie (DACA va ajunge!!!) puteti sa-l chemati in judecata pe individ si sa cereti repararea pagubei. Si, in paralel, va puteti constitui si parte civila in procesul penal....
Imi pare rau ca n-am fost explicita!
Motociclistul NU avea RCA , era Baut , NU avea permis categoria A iar pentru B era suspendat , NU purta casca si initial n-a vrut sa recunoasca fapta.(I-l invinuia pe celalalt care era in coma). Apoi la 1 saptamana de la accident tatal celui vinovat a spus ca plateste , am dus masina la service iar cand masina a fost gata n-a mai vreut sa plateasca , lasandu-ma ca o caraghioasa cu o datorie la service de 5000Roni .#-o
Nici acum nu este gata ancheta de la cercetari penale ( dupa 9 luni), si Eu nu am decat dovada de reparatie , devizul de lucrari .X-(
Multumiri