Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Sotului aseara i s.a suspendat permisul 30 z plus 580 amenda pt ca cica ar fi trecut pe.rosu

El zice ca nu. Era in sens ,stationa la semafor la Universitate ,a zis ca s.a facut verde si dupa a intrat sens cu directia unirii.

Cum si unde poate depune contestatie ?
Plângerea contravențională se depune în termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal de contravenție la Judecătoria sectorului în care s-a săvârșit fapta.. Este în sarcina poliției să dovedească contravenția Solicitați această probă. În funcție de răspunsul polției procedați în consecință.
ing. Ioan Ciobanu
Daca depunde plangere impotriva PV si ia de la Judecatorie certificat de grefa si se duce la politie, ii inapoiaza permisul pana la finalizarea investigatiei?

Cat poate dura pana se da sentinta?

Ioan Ciobanu a scris:

Plângerea contravențională se depune în termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal de contravenție la Judecătoria sectorului în care s-a săvârșit fapta.. Este în sarcina poliției să dovedească contravenția Solicitați această probă. În funcție de răspunsul polției procedați în consecință.
ing. Ioan Ciobanu