avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Sotului aseara i s.a suspendat permisul 30 z plus 580 amenda pt ca cica ar fi trecut pe.rosu

El zice ca nu. Era in sens ,stationa la semafor la Universitate ,a zis ca s.a facut verde si dupa a intrat sens cu directia unirii.

Cum si unde poate depune contestatie ?
Cel mai recent răspuns: adamar , utilizator 08:17, 14 Octombrie 2019
Plângerea contravențională se depune în termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal de contravenție la Judecătoria sectorului în care s-a săvârșit fapta.. Este în sarcina poliției să dovedească contravenția Solicitați această probă. În funcție de răspunsul polției procedați în consecință.
ing. Ioan Ciobanu
Daca depunde plangere impotriva PV si ia de la Judecatorie certificat de grefa si se duce la politie, ii inapoiaza permisul pana la finalizarea investigatiei?

Cat poate dura pana se da sentinta?

Ioan Ciobanu a scris:

Plângerea contravențională se depune în termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal de contravenție la Judecătoria sectorului în care s-a săvârșit fapta.. Este în sarcina poliției să dovedească contravenția Solicitați această probă. În funcție de răspunsul polției procedați în consecință.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am închiriat o mașină în spania pentru perioada unei vacanțe de 15 zile, dar mi-a fost suspendat carnetul. există vreo posibilitate să-l recuperez? carmen bodeanu carmen bodeanu Bună ziua! Există vreo posibilitate in următoarele 15 zile suspendarii carnetului să folosesti pe teritoriul altei tări din UE(Spania)o masina pe care ... (vezi toată discuția)
Amenda primita de catre minor BogdyZet BogdyZet Buna ziua!Acum o saptamana am primit o amenda 2 persoane de la catre un echipaj de politie pentru ca am traversat pe trecere si nu am vazut culoarea rosie a ... (vezi toată discuția)
Prelungire dovada Tommy95 Tommy95 Buna ziua , in seara asta am fost oprit de doi domni politisti care mi au luat permisul pentru ca am trecut pe rosu , as dori si eu ce pot face ca pot prelungi ... (vezi toată discuția)