Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda primita de catre minor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda primita de catre minor

Buna ziua!Acum o saptamana am primit o amenda 2 persoane de la catre un echipaj de politie pentru ca am traversat pe trecere si nu am vazut culoarea rosie a semaforului,fiind defect.Cum se poate face contestatie in instanta?
Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.

Taxa de timbru la cat s-ar ridica?
Iordan Ciprian a scris:

Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.

20 lei
Plangerea contraventionala impotriva procesului verbal de sanctionare se depune la Judecatoria la care este arondat locul savarsirii contraventiei in termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal.Politia este cea care trebuie sa dovedeasca fapta.
Succes.
ing. Ioan Ciobanu