Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... STB date personale operator mobil
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

STB date personale operator mobil

Am fost prins de controlorii STB cu un SMS trimis in timpul unui control.
Nu am avut builetin să mă legitimez, drept urmare am fost amenințat cu amendă de 1500 ron(500 amenda + 1000 refuzul de a mă legitima), iar că datele mele personale(CNP etc) vor fi preluate de la operatorul mobil de unde am trimis SMSul (Digi). Este legal să facă acest lucru. Dacă da, poate fi cumva contestată amenda, sau există un mod de a mă proteja de situația acutală?

Mulțumesc :)
Aveti abonament la acel operator de telefonie?
Daca da, puteti intreba la dumnealor daca exista un asemenea protocol semnat de dumnealor cu STB si, daca da, in ce baza a fost semnat...
Am fost la Digi, din păcate nici doamele nu au știut să-mi răspundă la întrebare.
P.S. Da, am abonament la ei.