Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical si repausul legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical si repausul legal

Buna ziua,
Salariat ce a beneficiat de concediu medical 5 zile calendaristice, din care 2 zile sint simbata si duminica. El crede ca ar trebuii sa beneficieze de liber pentru cele 2 zile de medical care au fost in weekend, Programul de lucru de de luni pina vineri , iar in unele situatii se lucreaza si simbata si duminica, beneficiaza de spor de weekend si liberul aferent in alte zile ale saptaminii,, dar in timpul lunii are de obicei cite doua weekenduri (adica simbata si duminica) libere. Este corect sa beneficieze pe linga liberele din luna ( de ex. 8 libere si de alte 2 zile libere? Eu cred ca nu este corect si nici nu am gasit nimic specificat in legislatie cu privire la acest aspect, ca in cazul muncii suplimentare sau muncii in zi de sarbatoare legala.
Va multumesc anticipat pentru intelegere si lamurire!
Nu este corect sa beneficieze de zile libere pentru perioada cat a fost in concediu medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns!