Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal vatamare corporală din culpă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal vatamare corporală din culpă

Buna ziua. Sora mea a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat cu mașina într-un șanț.Este începatoare. În masina erau 6 persoane. 4 adulți și 2 copii. În afară de ea si pasagerul din dreapta, nimeni nu a purtat centura.Un copil a avut fractura de femur ,iar celălalt plagă la cap și un alt pasager acuza dureri in piept. Copiii au fost spitalizati 2 zile, respectiv 1 zi,iar celălalt pasager a plecat acasă în aceeași zi. I s-a întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. Unul dintre copii este al ei(ea este divorțata, dar tatăl i-a cedat tutela ).Ce se poate intampla in urma acestui dosar penal?poate tatăl copilului sa ii ia tutela?
Nu este suficient acest accident rutier ca sa ia tutela tatal.
Este posibil sa ajunga sa raspunda penal.
Acum are dosar penal si nu mai are drept de a conduce, astfel ca...tatal nu se poate lega de asa ceva.