Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis anulat- reabilitare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis anulat- reabilitare

Buna seara,

Sunt si eu intr-o situatie disperată. Am fost prins conducand fara permis. In primul proces mi-au dat amanare cu pedeapsa de 7 luni cu inchisoarea si termen de supraveghere doi ani, in al doilea proces s-au contopit pedepsele si am primit 9 luni cu suspendare si termen de incercare 2 ani.
In momentul de fata nu am mai savarsit alte infractiuni si a trecut un an de la decizia definitiva a ambelor procese. M-am prezentat de curand la DRPCIV in provincie pentru sustinerea examenulu de conducere, iar cei de la permise mi-au comunicat ca nu pot sa dau pentru ca nu am o decizie defintiva de reabilitate diin partea instantei in baza noului cod penal/rutier. In cazul acesta va trebui sa astept inca un an pana se va defintiva termenul de incercare? Nu stiu cui sa ma adresez!!
Dupa termenul de supraveghere mai trebuie sa treaca inca 3 ani pentru ca sa intervina reabilitarea de drept.
Buna seara,

Am inteles.Va multumesc pentru raspuns!

Problema mea este ca desi a trecut un an de la decizia definitiva, domnii de la Drpciv nu ma lasa sa sustin examenul, deoarece nu am o decizie definitivă pentru reabilitare. În cazul acesta va mai trebui sa stau încă un an pana se finaleaza termenul de incercare.

Se poate face ceva legal?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dupa termenul de supraveghere mai trebuie sa treaca inca 3 ani pentru ca sa intervina reabilitarea de drept.

Andrei_barbu, utilizator
Daca nu ati avut niciodata permis, nu se aplica prevederile art. 116 din OUG 195/2002.
Trebuie sa va reabilitati ca sa sustineti examen.
Reabilitarea de drept intervine dupa ce trece termenul de supraveghere plus inca o perioada de 3 ani. V-am spus si anterior, dar pare ca nu intelegeti.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Buna seara

Am uitat sa precizez ca am avut permis de conducere. Mi l-au suspendat pe trei luni conducând în localitate cu 105km la ora si dupa m-au prins conducând cu el suspendat.