Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pădurarul poate opri și controla o mașină care ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pădurarul poate opri și controla o mașină care transportă lemne?

Eu că pădurar pot opri și controla o mașină ce transporta lemne.
Manuela Rășină, administrator
Bună ziua,

Nu doar că puteți, din Regulamentul de pază a fondului forestier rezultă că sunteți obligat să o faceți. Citiți-l, îl găsiți aici:
[ link extern ]

Art. 6. -
Pădurarul poartă răspunderea pentru modul în care își desfășoară activitatea de pază a cantonului și are în principal următoarele atribuții:
(...)
p) controlează circulația materialului lemnos în fondul forestier în vederea stabilirii provenienței și legalității transportului de materiale lemnoase;

Sancțiunile le aplică șeful de district.