Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este normal să plătesc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este normal să plătesc?

De 2 ani încerc să dau apartamentul in plată la bancă, luat cu credit ipotecar in franci elvetieni, în apartament nu mai locuiește nimeni, este debranșat de la curent. Întrebare, este normal să plătesc in continuare întreținere?, administratorul spune că este normal să plătesc iluminatul pe scară, curățenia si salariul administratorului. Odată ce nu mai locuiește nimeni nu mi se pare normal. Vă mulțumesc.
Sunt cheltuieli comune care trebuie să le plătească toți proprietarii de apartamente.
Și dacă nu locuiește nimeni, becul pe scară tot arde, administratorul tot administrează scara, iar omul de serviciu tot mătura și spală.....
Pentru completa si corecta dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
In temeiul dip mentionate,proprietarul detine obligatia legala sa achite lunar cote intretinere parti comune indiferent daca apartamentul este sau nu locuit
Aveti perfecta dreptate Ynocentta, Art. 75 din Legea nr. 196/2018 spune asa:
"Art. 75
(1)Cheltuielile asociaţiei de proprietari sunt cheltuieli legate de exploatarea, repararea sau întreţinerea proprietăţii comune şi cheltuielile pentru asigurarea serviciilor de care beneficiază proprietarii şi care nu sunt facturate individual către proprietăţile individuale.
(...)
(4)Niciun proprietar din condominiu nu este exceptat de la obligaţia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renunţării la folosirea unei părţi din proprietatea comună.
Anomis L., utilizator