Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita finante
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita finante

Buna ziua !Am deținut o societate ii,in anul 2015 aceasta a intrat în insolventa cu toate aprobările de rigoare .Anul acesta am fost executat silit pt.o restanță la CAS...Este legal sa fie urmărită persoana fizica pt stingerea datoriei ?...mulțumesc anticipat!
Da, este legal, fiindca I.I. nu este o societate cum eronat ati indicat, intreprinderea individuala este o persoana juridica (asa cum sunt societatile) fara personalitate juridica (spre deosebire de societati). Acest lucru inseamna ca patrimoniul persoanei juridice se completeaza cu patrimoniul titularului intreprinderii, in speta - dvs, pana la acoperirea obligatiilor pe care aceasta le are. Adica dvs raspundeti personal cu intreaga dvs avere pentru obligatiile nestinse ale intreprinderii individuale, dupa ce patrimoniul de afectatiune al acesteia, daca s-a constituit, a fost epuizat.
Un detaliu important in privinta situatiei dvs, il constituie daca ANAF s-a inscris in procedura de insolventa cu suma cu care ulterior v-a executat.