Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa divort

Buna ziua!Am divortat in 2010 si fostul sot a decedat in 2019. Avem un fiu, de 22 de ani. In timpul casatoriei am cumparat un aprtament, ambii fiind proprietari, dar nu am facut partaj dupa divort. Ce drepturi are fosta soacra asupra apartamentul dobandit de noi doi si ce drepturi are fiul meu fata de apartamentul fostilor mei socri (socrul decedat , iar fostul meu sot nu are frati). Va multumesc
Singurul care are dreptul, este fiul dvs.
El va moșteni jumătatea tatălui său din apartamentul cumparat împreună.
Soacra, cumnații, frații nu au nicio legătură.
Cat priveste bunurile socrilor, ele vor fi mostenite tot de fiul dvs, în calitate de nepot de fiu predecedat.
raluk0207, utilizator