avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa divort

Buna ziua!Am divortat in 2010 si fostul sot a decedat in 2019. Avem un fiu, de 22 de ani. In timpul casatoriei am cumparat un aprtament, ambii fiind proprietari, dar nu am facut partaj dupa divort. Ce drepturi are fosta soacra asupra apartamentul dobandit de noi doi si ce drepturi are fiul meu fata de apartamentul fostilor mei socri (socrul decedat , iar fostul meu sot nu are frati). Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:17, 13 Octombrie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Singurul care are dreptul, este fiul dvs.
El va moșteni jumătatea tatălui său din apartamentul cumparat împreună.
Soacra, cumnații, frații nu au nicio legătură.
Cat priveste bunurile socrilor, ele vor fi mostenite tot de fiul dvs, în calitate de nepot de fiu predecedat.
Ultima modificare: Duminică, 13 Octombrie 2019
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Sirbunora Sirbunora Buna ziua ,as Dori sa relatez cazul socrului meu ,casatorit si divortat de 2 ori ,cu partaj in ambele cazuri ,s-a recasatorit si acu a decedat sotia ,nu au ... (vezi toată discuția)
Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Drepturi... sweet1981 sweet1981 Doresc o lamurire in legatura cu urmatoarea problema... Acum 14 ani parintii sotului meu au divortat si au impartit apartamentul cumparat in timpul ... (vezi toată discuția)