avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Completare registru de casa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Completare registru de casa

Buna ziua. Cum se completează registru de casa?
Ex. Lista plata luna iunie se încasează în iulie- august.( La noi)
Utilitățile asociatiei se plătesc în august.
Eu în registru trec chitantele cu plata pt iunie în luna în care am incasat-o? Adică, iulie/august. Si plățile utilităților tot în august?
Multumesc pentru răspunsuri.
Ultima modificare: Luni, 14 Octombrie 2019
Cristina 2019, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dr.Virgil Dan Amza , Evaluator 16:15, 14 Octombrie 2019
Registrul de casă se întocmește zilnic, pe baza documentelor justificative de încasări și plăți.

"Eu în registru trec chitantele cu plata pt iunie în luna în care am incasat-o? " Da.

" Si plățile utilităților tot în august? " Da.
Ultima modificare: Luni, 14 Octombrie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
Registrul de casa se completeaza in fiecare zi in care sunt operatiuni(incasari, plati), cronologic, la finele zile facandu-se soldul.
In registrul de casa se inregistreaza incasarile si platile la data emiterii documentului. In felul acesta se poate stii in orice moment suma ramasa in casierie. El nu este un document primar, nu are valoare contabila. O expertiza nu va tine seama de registrul de casa ci doar de documentele primare care se inregistreaza in acest registru. Dar registrul de casa te ajuta sa organizezi miscarea banilor.
Ultima modificare: Luni, 14 Octombrie 2019
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registre contabile obligatorii asociatie proprietari teo30967 teo30967 in OMFP 1969/2007 - anexa 2 scrie la registre obligatorii ca registrul jurnal trebuie sa fie cod - 14 1- 1/a .este admisa si conducerea contabilitatii in ... (vezi toată discuția)
Contabilitate pfa alina240 alina240 Am o nelamurire legata de registrul de incasari si plati.Am infiintat de curand PFA-ul si inca nu am avut incasari. Am in schimb cateva cheltuieli facute din ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala iubiritza iubiritza buna ziua, am infiintat o II, profil confectionare si vanzare in piete targuri a bijuteriilor hand made. urmatorul pas este sa invat cum anume trebuie sa tin ... (vezi toată discuția)