Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Completare registru de casa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Completare registru de casa

Buna ziua. Cum se completează registru de casa?
Ex. Lista plata luna iunie se încasează în iulie- august.( La noi)
Utilitățile asociatiei se plătesc în august.
Eu în registru trec chitantele cu plata pt iunie în luna în care am incasat-o? Adică, iulie/august. Si plățile utilităților tot în august?
Multumesc pentru răspunsuri.
Cristina 2019, utilizator
Registrul de casă se întocmește zilnic, pe baza documentelor justificative de încasări și plăți.

"Eu în registru trec chitantele cu plata pt iunie în luna în care am incasat-o? " Da.

" Si plățile utilităților tot în august? " Da.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Registrul de casa se completeaza in fiecare zi in care sunt operatiuni(incasari, plati), cronologic, la finele zile facandu-se soldul.
In registrul de casa se inregistreaza incasarile si platile la data emiterii documentului. In felul acesta se poate stii in orice moment suma ramasa in casierie. El nu este un document primar, nu are valoare contabila. O expertiza nu va tine seama de registrul de casa ci doar de documentele primare care se inregistreaza in acest registru. Dar registrul de casa te ajuta sa organizezi miscarea banilor.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator