Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj

bună seara. am o intrebare cu privire la locul de muncă. ne scoate transportul gratuit de pe mai multe localități si noi ne-am vorbit mai mulți colegii de muncă sa mergem cu masina personala la lucru in continuare,dar cineva din conducere ne-a spus sa nu mai mergem. ei vreau sa ne de-a afara dar nu vrea sa ne plătească salarii compensatorii si sa mergem in somaj. noi nu vrem sa ramanem fara servici. dar ei tot insista ca sa cerem noi lichidarea. suntem foarte mulți angajații in problema. ce putem face?
Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.