Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am 16 ani și doresc să plec de acasă din pricina ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am 16 ani și doresc să plec de acasă din pricina părinților

Bună seara , am 16 și doresc să plec de acasă. De 6 ani încoace tata consumă mult alcool. În fiecare zi și noapte face scandal , certuri , adresează apelative și jigniri oribile , strigă chiar urlă , trântește uși , dă cu pumnul în masă iar eu mereu trebuie să fiu acuzată de ceva ce nu am făcut , în ultima vreme vorbește urât chiar și cu mama. Simt că mi-a ajuns și nu mai rezist , nu găsesc forță să continui să locuiesc aici. Am un prieten , are 18 ani , suntem împreună de 1 an și 3 luni , nu am întreținut relații sexuale și momentan nici nu dorim așa ceva , i-am propus ideea de a mă muta cu el iar el a fost de acord , acesta cunoaște starea mea de acasă. Întrebările mele sunt:
Este legal să plec de acasă fără acordul părinților la 16 ani?
Dacă da , trebuie să anunț plecarea mea undeva anume?
Am nevoie de anumite acte?
Părinții pot depune plângere? Dacă da , mă pot relua în custodia lor?
Am nevoie de dovezi ale scandalurilor și conflictelor de acasă prin înregistrări sau altceva? Dacă da , acestea mă vor ajuta ?
Sunt deschisă la sugestii iar dacă credeți că există vreo informație în plus care mă poate ajuta vă rog anunțați-mă. Vă mulțumesc.
Mama ce zice, ai incercat sa discuti cu ea despre situatia din familie ? Cum de il suporta?
Casa a cui e ?
Esti la liceu?
Prietenul locuieste singur sau cu parintii? Cine v-ar intretine ?

Copiii locuiesc cu parintii lor pana la majorat sau cu unul din ei.
Chiar daca parintii fac plangere la politie, politia nu te poate lua pe sus sa te duca acasa, insa ii pot pune in vedere prietenului sa te trimita acasa. Parintii pot cere si in instanta intoarcerea copilului de la persoane care il tin fara drept.
Parerea mea e ca ii pui in dificultate pe cei la cere te muti, insa daca fiecare e tare pe pozitie, nu are nimeni cum sa te ia cu forta acasa.
Poti sa faci plangere tatalui la protectia copilului, ca idee.
discuta si cu mama, poate divorteaza si scapati de problema.
Am încercat să discut cu mama , iar ea a încercat să vorbească cu tata , însă nu s-a schimbat nimic. Mama nu vrea să divorțeze pentru că spune că îi trece. Deșii tata e tot mai violent. Până acum aproximativ 5 luni doar striga la ea , însă acum țipă și îi spune "Tu să taci când vorbesc!" sau "Taci" , ne tratează pe toți ca un jeg , a început să strige chiar și la frâțiorul meu care are doar 3 ani. Nici eu nu știu cum suportă. Casa e trecută pe numele amândurora. Da , sunt la liceu în clasa a10a , locuiește cu părinții lui însă are un serviciu și dorește să se mute singur. De întreținut ne-am putea întreține singuri. El are un loc de muncă iar eu am aplicat deja pentru câteva job-uri și aștept un răspuns. Deșii dacă am avea nevoie de un ban în plus pentru ceva anume părinții lui și mătușa mea ne-ar ajuta cu drag , am o relație foarte bună cu părinții lui.

gi-jane2 a scris:

Mama ce zice, ai incercat sa discuti cu ea despre situatia din familie ? Cum de il suporta?
Casa a cui e ?
Esti la liceu?
Prietenul locuieste singur sau cu parintii? Cine v-ar intretine ?

Copiii locuiesc cu parintii lor pana la majorat sau cu unul din ei.
Chiar daca parintii fac plangere la politie, politia nu te poate lua pe sus sa te duca acasa, insa ii pot pune in vedere prietenului sa te trimita acasa. Parintii pot cere si in instanta intoarcerea copilului de la persoane care il tin fara drept.
Parerea mea e ca ii pui in dificultate pe cei la cere te muti, insa daca fiecare e tare pe pozitie, nu are nimeni cum sa te ia cu forta acasa.
Poti sa faci plangere tatalui la protectia copilului, ca idee.
discuta si cu mama, poate divorteaza si scapati de problema.

Daca decideti sa va mutati, pot fi sesizate autoritatile, in acest sens, retinand faptul ca sunteti minora.

la matusa ta sau la bunici daca sunt aproape, nu te poti muta ?
locuiește cu părinții lui însă are un serviciu și dorește să se mute singur. De întreținut ne-am putea întreține singuri. El are un loc de muncă iar eu am aplicat deja pentru câteva job-uri și aștept un răspuns.

in realitate ce scrii aici , e destul de greu de realizat.. asta cu mutatul cu chirie si intretinutul singuri, e un vis greu de realizat si cand nu sunt bani pt una si alta, apar frustrari, apar certuri, Si baiatul e f tanar, nu are nici el mare experienta de viata, pana acum l-au intretinut parintii.
Fa-ti probe ca esti abuzata acasa.. suna la tel copilului, mergi la autoritatea tutelara, la dgaspc, cauta ajutor si daca lucrurile nu mai merg nici apoi acasa, te poti muta la parintii baiatului o vreme, acestia te pot cere chiar si in plasament, iar parintii, cat iti continui studiile, pot fi obligati sa te intretina, sa plateasca pensie..
La mătușă nu mă pot muta , locuieștebla bloc și are 3 copii , nu aș dorii să fiu povară acolo , iar bunica nu m-ar putea primii , părinții mei nu mai țin legătura cu ea din pricina unei împărțiri de pământ. Deșii dacă m-ar cere părinții lui , cum m-ar putea obține? E nevoie de un proces sau ceva anume?
Înțeleg că , cu mutatul singuri ar fi foarte greu ,certuri din pricina banilor nu ar avea de ce să fie , de plătit ar fi doar chiria iar la preț ne-am putea înțelege , de mâncare nu ar fi nicio problemă , pot gătii , iar restul lucrurilor care ne-ar mai trebuii s-ar încadra în buget , dacă chiar ar fi nevoie de un ban în plus am avea ajutor. Dar în legătură cu probele o să fac tot ce pot și o să sun la Dgaspc.
gi-jane2 a scris:

la matusa ta sau la bunici daca sunt aproape, nu te poti muta ?
locuiește cu părinții lui însă are un serviciu și dorește să se mute singur. De întreținut ne-am putea întreține singuri. El are un loc de muncă iar eu am aplicat deja pentru câteva job-uri și aștept un răspuns.

in realitate ce scrii aici , e destul de greu de realizat.. asta cu mutatul cu chirie si intretinutul singuri, e un vis greu de realizat si cand nu sunt bani pt una si alta, apar frustrari, apar certuri, Si baiatul e f tanar, nu are nici el mare experienta de viata, pana acum l-au intretinut parintii.
Fa-ti probe ca esti abuzata acasa.. suna la tel copilului, mergi la autoritatea tutelara, la dgaspc, cauta ajutor si daca lucrurile nu mai merg nici apoi acasa, te poti muta la parintii baiatului o vreme, acestia te pot cere chiar si in plasament, iar parintii, cat iti continui studiile, pot fi obligati sa te intretina, sa plateasca pensie..