Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Blocare card. Poprire pe salariu.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Blocare card. Poprire pe salariu.

Am un card la BRD, unde imi primesc salariul si am si un descoperit de card. Pe 15. 10, am retras o suma de bani de pe card. Pe 16.10, am incercat sa fac o noua retragere dar mi s-a spus ca am fonduri insuficiente desi aveam pe card o suma destul de mare. Am apelat nr de la informatii BRD si mi s-a spus ca, cardul a fost blocat de Primarie pt ca aveam acolo o datorie veche din 2014. Nu am primit insa nici o executare silita din partea Primariei, nici o hotarare judecatoreasca prin care sa fiu anuntata ca sunt executata silit. Cum trebuie sa actionez in aceasta situatie? Datoria ar putea fi prescrisa? Multumesc anticipat pt raspuns!
Prima data ati putea merge la primarie sa vedeti despre ce este vorba...
Creanțele fiscale se prescriu după 5 ani. Termenul de prescripție curge începând cu 01-ianuarie a anului următor.

Dacă restanța e din 2014, prescripția dreptului la executare silită începe din 01-ianuarie-2020.
Dapix, utilizator