Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Returnare fond rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Returnare fond rulment

Dupa vanzarea apartamentului mi se cer actele in copie inclusiv cereea in sine depusa personal la administratia blocului pentru a mi se putea returna acesti bani...
Oare aceste acte nu se pot trimite si prin email avand in vedere ca nu locuiesc in orasul respectiv si traim in secolul XXI??
Multumesc
Bineînțeles, este o tâmpenie, în lege nu există o astfel de cerință.
Trebuie doar să dovediți că nu mai sunteți proprietar.
Dovada concreta ca dv nu mai detineti calitatea de proprietar ,o constituie faptul ca in fisa apartamentului trebuie sa fi fost consemnat cumparatorul,care detine obligatia legala sa depuna documentele pentru consemnare in cartea de imobil
Legiuitorul nu a conditionat restituirea fondului de rulment de prezentarea documentelor de tranzactionare drept de proprietate bun imobil