avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Returnare fond rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Returnare fond rulment

Dupa vanzarea apartamentului mi se cer actele in copie inclusiv cereea in sine depusa personal la administratia blocului pentru a mi se putea returna acesti bani...
Oare aceste acte nu se pot trimite si prin email avand in vedere ca nu locuiesc in orasul respectiv si traim in secolul XXI??
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:45, 19 Octombrie 2019
Bineînțeles, este o tâmpenie, în lege nu există o astfel de cerință.
Trebuie doar să dovediți că nu mai sunteți proprietar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dovada concreta ca dv nu mai detineti calitatea de proprietar ,o constituie faptul ca in fisa apartamentului trebuie sa fi fost consemnat cumparatorul,care detine obligatia legala sa depuna documentele pentru consemnare in cartea de imobil
Legiuitorul nu a conditionat restituirea fondului de rulment de prezentarea documentelor de tranzactionare drept de proprietate bun imobil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond rulment prescris? AlisR AlisR Buna ziua Asociația de proprietari refuză să îmi înapoieze fondul de rulment al ap pe care l am vândut în 2018. Am făcut cerere de restituire acum 2 ... (vezi toată discuția)
Restituire fond de rulment si reparatii la vanzare apartament ADIC1469 ADIC1469 Buna ziua, Dupa vanzarea apartamentului asociatia de proprietari nu este obligata sa-mi restituie fondul de reparatii si fondul de rulment? Administratia ... (vezi toată discuția)
Mod de intocmire a chitantei pentru plata intretinerii alex_bis alex_bis Buna ziua, Firma de administrare a blocului in care locuiesc refuza sa imi emita o chitanta pentru plata intretinerii in care sa fie trecut numele meu, ci ... (vezi toată discuția)