Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara Canada
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara Canada

Buna ziua, am o intrebare, daca ma puteti ajuta. Daca un divort s-a incheiat pe teritoriul Romaniei, iar tatal, cel care plateste pensie alimentara, emigreaza in Canada, se poate cere o recalculare a pensiei alimentare in Romania pe baza salariului obtinut de tata in Canada? El plateste in continuare cuantumul stabilit de legea romaneasca, intrebarea se refera la posibilitatea ei de recalculare pe baza unui salariu canadian. Exista vreun acord intre cele doua state in baza caruia sa se poata interoga salariul obtinut in Canada?
Buna seara,
Se poate cere in instanta recalcularea.
Problema este ca este fff greu de obligat ACOLO sa plateasca.
Dacă cuantumul la care se calculează pensia de întreținere este mai mare decât cel inițial, se poate cere majorarea pensiei de întreținere.
Solicitati majorarea pensiei de întreținere!
Dacă indicați angajatorul, instanța va putea emite o adresă către acesta pt a-i afla veniturile!
Dacă nu-l cunoașteți, se pot afla prin comisie rogatorie dar durează mult!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~