avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire pe subventiile/alocatiile copiilor din ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire pe subventiile/alocatiile copiilor din fonduri europene

au voie bancile sa puna poprire pe subventiile/alocatiile copiilor din fondurilor europene?
Cel mai recent răspuns: maravichiriuc2013 , utilizator 16:07, 21 Octombrie 2019
Despre ce este vorba în concret, și ce legătură au aceste fonduri europene cu alocațiile copiilor`?

Cine accesează fonduri europene, și care este destinația banilor`?
Copii sint beneficiari intr-un proiect european ,primesc ajutor la teme,masa de prinz si o subventie/alocatie la fiecare 3 luni(cei cu prezenta 100%)bineinteles din fonduri europene.Avem o situatie in care un parinte are datorii si subventia copilului a fost poprita de banca.Multumesc pentru sprijin
Poate ca ia fost blocat contul bancar. Alocațiile copiilor nu pot fi poprite pentru datoriile părinților.

Este adevarat ca nu va mai putea scoate banii cu cardul de la ATM, ci va trebui sa se prezinte cu buletinul la casieria băncii.

Nu cred că Banca ia blocat contul curent, ci un executor judecătoresc. Banca nu poate bloca contul clienților.
Multumesc!O sa mearga la banca cu o adeverinta in care se va specifica suma virata pentru copil si faptul ca este o subventie special pentru copil din fonduri europene!Numai bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O mare problemă- comision retragere ivascu09 ivascu09 Mă numesc Ivaşcu Aurora Mihaela şi am o problemă legată de o poprire. La firma care lucrez mi se dă salariul pe card. Sunt divorţată şi am în ... (vezi toată discuția)
Poprire cont bancar danaly03 danaly03 Bună ziua. Executorul poate pune poprire pe o suma dintr un cont bancar, în care primesc doar indemnizatie crestere copil și alocațiile copiilor? ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de cresterea copilului executata Sergiunn48gt Sergiunn48gt Buna ziua. Am o intrebare. Sotia are o poprire pe cont iar azi cand a intrat indemnizatia de cresterea copilului a fost blocata toata suma. E normal sa ... (vezi toată discuția)