Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire cont bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire cont bancar

Bună ziua. Executorul poate pune poprire pe o suma dintr un cont bancar, în care primesc doar indemnizatie crestere copil și alocațiile copiilor? Mulțumesc anticipat!
Da. Executorul poate pune poprire pe contul bancar, că el nu știe ce bani intră în contul curent, și nu cunoaște nici destinația banilor.

Trebuie să-l notificați în scris, și să-i oferiți lămuriri asupra banilor care intră în cont. Cardul bancar nu-l veți mai putea folosi cât timp contul este poprit.

Banii nesupuși executării silite îi veți putea ridica numai personal de la casieria băncii.
Dapix, utilizator
Puteti face o cerere catre AJPIS sa primiti banii prin mandat postal.
Tot de la dummnealor luati o adeverinta din care sa rezulte ca suma de...reprezentand indemnizatie si alocatie copil a fost virata in contul bancii...
Cu ea mergeti la executor pentru a va inapoia banii popriti.