Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil extraconjugal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil extraconjugal

Buna seara ...am o nelămurire am un copil cu actualul meu iubit sunt divorțată dar copilul sa născut in perioada căsătoriei cu fostul soț ... e nevoie de soțul meu in instanța pentru a depune declarație ca nu e tatăl copilului sau e suficient testul ADN din partea iubitului și martori!!!
Situația copilului se poate soluționa doar prin intermediul instanței de judecată. Nu este obligatoriu ca fostul soț sa se prezinte si sa dea declarație ca nu este tatăl copilului daca refuză orice colaborare cu dvs încercând să vă îngreuneaze procesul. Cererea se poate soluționa si fără prezenta lui, în baza declarațiilor martorilor si a testului ADN dintre copil si presupusul tata biologic.
Contactați un avocat de pe forum pentru a demara procesul.
Avocat Neagu Elena, Avocat