Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare jumatate apartament...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare jumatate apartament...

Este posibil ca un proprietar sa-mi poata ceda drepturile legale asupra a jumatate din apartament daca eu ii platesc jumatate din valoarea lui? Cu alte cuvinte eu ii dau jumatate din valoarea apartamentului iar pe contractul de vanzare cumparare apar 2 properietari: eu si vechiul proprietar.

Multumesc anticipat.
Proprietarul isi poate iinstraina cota parte indiviza insa veti ramine in coproprietate cu o alta persoana si veti ajunge tot la iesirea din indiviziune
buna ziua!
daca exista cadastru si inatbulare pt acel imobil, se poate face actul de instrainare catr dvs.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Nu imi imaginez de ce ati vrea asta... care e cauza actului juridic adica.

Tineti cont de restrictiile actului in caz de anumite relatii intre vanzator si cumparator. Nu luati sfaturi generale gen "se poate" ca si cum ar fi un sfat personal, gen "se poate in cazul dv.".