Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Marcaj CE
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Marcaj CE

Daca un client imi solicita un produs pentru care nici un organism de certificare intern nu poate efectua incercarile in vederea aplicarii marcajului CE, pot produce si livra acel produs?
Daca niciun organism intern nu poate certifica produsul dvs. nu aveti cum aplica marcajul CE si emite declaratie de conformitate.
In alta ordine de idei, ati realizat produsul, vi se cere sa fie conform, cu ce (alt produs similar, realizat in UE) ?
Gasiti informatii utile in Legea nr. 449/2003 privind vânzarea produselor și garanțiile asociate acestora. O gasiti pe internet.

POPA GHEORGHE a scris:

Daca niciun organism intern nu poate certifica produsul dvs. nu aveti cum aplica marcajul CE si emite declaratie de conformitate.
In alta ordine de idei, ati realizat produsul, vi se cere sa fie conform, cu ce (alt produs similar, realizat in UE) ?
Gasiti informatii utile in Legea nr. 449/2003 privind vânzarea produselor și garanțiile asociate acestora. O gasiti pe internet.

Multumesc de raspuns.
Produsul este conceptie proprie, nu am gasit nimic similar in UE.
Daca stiti, in ce caz se poate realiza autocertificarea?
Cu stima.

Inregistrati produsul ca marca la OSIM. Puteti intocmi un caiet de sarcini si emite certificat de calitate pentru produs si garantii, in conditiile in care beneficiarul intern nu va cere certificarea produsului de catre un organism abilitat.
In UE nu veti putea vinde fara marcaj CE.
daca nici un organism de certificare intern nu are competente, puteti apela la un organism din interiorul UE. cerintele marcii de conformitate CE sunt transfrontaliere.
cel putin in domeniul dispozitivelor medicale exista o bogata experienta, in acest sens. e drept ca sunt alte costuri

POPA GHEORGHE a scris:

Daca niciun organism intern nu poate certifica produsul dvs. nu aveti cum aplica marcajul CE si emite declaratie de conformitate.
In alta ordine de idei, ati realizat produsul, vi se cere sa fie conform, cu ce (alt produs similar, realizat in UE) ?
Gasiti informatii utile in Legea nr. 449/2003 privind vânzarea produselor și garanțiile asociate acestora. O gasiti pe internet.

adriandimitriu, utilizator

POPA GHEORGHE a scris:

Inregistrati produsul ca marca la OSIM. Puteti intocmi un caiet de sarcini si emite certificat de calitate pentru produs si garantii, in conditiile in care beneficiarul intern nu va cere certificarea produsului de catre un organism abilitat.
In UE nu veti putea vinde fara marcaj CE.

Multumesc din nou.
Produsul este omologat cu metrologia de stat, are incercarile mecano-climatice facute, toate pe baza unui standard de firma aprobat de beneficiar. Nu are incercarile de compatibilitate facute, conform directivei emc pentru ca nici un organism de certificare din Romania nu este autorizat RENAR pentru aceasta categorie de produse(autorizarea de catre RENAR costa mai mult decit obtine respectivul organism din plata incercarilor de compatibilitate).
Ca urmare vor intra produse similare din China(via UE) pe care scrie la vedere CE(China Export).
O certificare in UE, costa f. mult si nu ne permitem cheltuiala asta.
Daca mai exista alte sfaturi le astept cu interes.