Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor conditii vatamatoare informatician
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor conditii vatamatoare informatician

Buna ziua!
Sunt informatician de 12 ani intr-o institutie scolara a invatamantului preuniversitar. La angajare am beneficiat de acel 15 % spor ,,calculator" cum se spunea pierzandu-l apoi dupa modificarile facute de legile urmatoare. In prezent am inteles ca ar trebui sa beneficiez de acest spor dar poate nu de 15 %. Mentionez ca am primit in urma solicitarilor catre Directia de Sanatate Publica Galati buletinele de expertizare a locurilor de munca. Dar nu il primesc!
As dori sa ma indrumati si sa imi spuneti ce trebuie sa fac pentru obtinerea sporului.
Va multumesc anticipat!
Cu respect!
Verificati conditiile de acordare in Hotărârea Guvernului nr. 34/2018 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, a mărimii concrete a sporului pentru condiţii de muncă, precum și a condițiilor de acordare a acestuia pentru personalul din familia ocupațională de funcții bugetare “Învățământ”.
Regulamentul a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 95 din 31 ianuarie 2018.

[ link extern ]

In caz de neacordare :
- sesizati ISJ-ul; Ministerul Educatiei si/sau Inspectia Muncii;

- puteti promova o actiune in instanta;

- puteti apela la medierea conflictului.