Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Un inginer sistem care lucrează în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Un inginer sistem care lucrează în învățământ ...

Bună ziua. Un inginer sistem care lucrează în învățământ are dreptul la spor de calculator având în vedere că timpul și-l petrece în fața ecranului?
Acordarea sporurilor pentru conditii de munca in invatamant este reglementata de Regulamentul-cadru, care face aplicare la anexa nr. I din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, in vigoare de la 30 iunie 2017, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 34/2018 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, a mărimii concrete a sporului pentru condiţii de muncă, precum și a condițiilor de acordare a acestuia pentru personalul din familia ocupațională de funcții bugetare „Învățământ”. Regulamentul a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 95 din 31 ianuarie 2018.