Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosare penale conexate dupa stabilire termen de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosare penale conexate dupa stabilire termen de solutionare?

Buna ziua!

Daca o persoana are doua dosare penale (pentru fapte diferite si in alta perioada de timp), fiindca este vorba de acelasi invinuit se poate dispune conexarea dosarelor?
Chiar daca unul din dosare avea termen de pronuntare stabilit de judecatorul de drepturi si libertati in urma unei durate non-rezonabile a urmaririi penale?
Eu asteptam solutia pentru primul dosar dar acum ca le-au conexat, cei de la politie sustin ca s-a anulat termenul de pronuntare a solutiei. Este adevarat? Consider ca s-a cautat o cale sa scape de termen. Pot cere recuzarea procurorului?

Multumesc!
Reunirea cauzelor in faza de up: art. 63 alin. (1) rap la art. 45, alin. (1) din C. proc. pen.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Este in interesul persoanei vatamate sau suspectului sa se conexeze dosarele?
Este pentru buna infaptuire a justitiei.