Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Convenție matrimonială după căsătorie: pot fi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Convenție matrimonială după căsătorie: pot fi trecute bunurile comune doar în proprietatea unuia dintre soți?

Casatorie in noiembrie 2011. Comunitate legala.
1. Sotia a achizitionat in timpul casatoriei un spatiu comercial si un autoturism.
Dorim ca aceste bunuri sa fie trecute doar in proprietatea sotiei. Este posibil legal? Daca da, ce trebuie facut? ce acte ar fi necesare?

2. Sotia poseda dinainte de casatorie un apartament. Sotul poseda dinainte de casatorie un alt apartament, Actualmente acesta din urma este stabilit ca resedinta comuna legala la starea civila.
Intrebarea este: In caz de deces al unuia dintre soti, cum se face partajul succesoral a bunurilor: A) la momentul prezent; B) dupa semnarea unei Conventii modificata conf. pct. 1?
Cu multumiri!
Manuela Rășină, administrator
1. Da, trebuie incheiat un act de partaj, in timpul casatoriei, in urma caruia bunurile sa fie atribuite sotiei.
2. Conventiile matrimoniale produc efecte pentru viitor.
Ele nu modifica regimul bunurilor, decat in cazul comunitatii conventionale prin care se transforma un bun din propriu in comun.
Invers, din comun, in propriu, prin conventie matrimoniala, nu se poate.
Nu am inteles exact intrebarea dvs...
Daca vorbim de un partaj succesoral (succesiune= deces), la care "moment prezent" va referiti?
Indiferent care ar fi regimul matrimonial, regulile moștenirii legale sunt aceleași.
Soții se moștenesc unul pe celălalt. Depinde cine pleacă primul.
Iar în masa succesorală a soțului defunct întră bunurile LUI (bunurile lui proprii și partea lui din bunurile comune).
romascanu, moderator

raluk0207 a scris:

1. Da, trebuie incheiat un act de partaj, in timpul casatoriei, in urma caruia bunurile sa fie atribuite sotiei.
2. Conventiile matrimoniale produc efecte pentru viitor.
Ele nu modifica regimul bunurilor, decat in cazul comunitatii conventionale prin care se transforma un bun din propriu in comun.
Invers, din comun, in propriu, prin conventie matrimoniala, nu se poate.
Nu am inteles exact intrebarea dvs...
Daca vorbim de un partaj succesoral (succesiune= deces), la care "moment prezent" va referiti?

In prezent, adica daca nu s-ar face conventie de partajare cu bunuri achizitionate dupa casatorie de catre sotie - Multumesc frumos!

Pai nu puteti sa faceti un partaj succesoral, decat dupa ce decedeaza unui dintre dvs.
Daca este vorba despre bunurile comune, acestea pot face obiectul unui act de partaj intre vii.
Cat priveste mostenirea, sotul supravietuitor il mosteneste pe cel decedat, indiferent daca defunctul a avut bunuri proprii sau acomune.
Cota sotului supravietuitor depinde de rudele defunctului, cu care vine impreuna la mostenire.
Lămuriți-ne ce vreți să obțineți prin ceea ce vreți să faceți (nu putem ghici gânduri).

În prezent aveți fiecare câte un apartament (bun propriu) și două bunuri comune (spațiul comercial și autoturismul).
Teoretic (adică până la proba contrară) fiecare dintre dvs. are 50% din bunurile comune.

Dacă „în prezent” moare soțul X, moștenirea lui (masa succesoarlă) se compune din apartamentul lui și partea lui din bunurile comune. (teoretic 50% din spațiul comercial și autoturism).
Celălalt soț păstrează ceea ce are (apartamentul lui și partea lui din bunurile comune) și moștenește de la soțul defunct o cotă parte (fracție) din masa succesorală. (Cota succesorală a soțului supraviețuitor diferă în funcție de moștenitorii cu care vine în concurs la moștenirea soțului defunct. Poate fi 1/4, 1/3, 1/2, 3/4 sau întregul - nu ne-ați oferit suficiente date).

Dacă soția ar deveni proprietar exclusiv asupra spațiului comercial și autoturismului, atunci massa succesorală ce ar rămâne de pe urma ei (în caz că ar deceda mai întâi) ar fi compusă din: apartamentul ei, spatiul ei comercial și autoturismul ei. Iar soțul supraviețuitor ar moșteni o cotă parte din aceste bunuri. (spre pildă. o pătrime din ele dacă defuncta are descendenți sau jumătate din ele dacă defuncta ar avea doar frați și surori etc)

romascanu, moderator