Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avans si lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avans si lichidare

Buna ziua! Soțul meu si.a dat demisia pe 27 septembrie. Lua salariul.sub forma lichidare si avans. Pe 15 octombrie a luat lichidarea. E posibil sa mai ia si avans?? Avansul se lua pe 25 ale lunii.
Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.
Stiu asta. Întrebam dacă mai are dreptul.la avans..cum se calculează? Avansul este pe luna in curs sau tot pe septembrie?
Cornel Vasile, Consilier juridic
In opinia mea, nu mai are cum sa ia avans.
Cornel Vasile, Consilier juridic