Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Culpa medicala stomatologica - termen daune morale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Culpa medicala stomatologica - termen daune morale prin proces civil

Buna ziua,

Un doctor stomatolog m-a pagubit producandu-mi o dauna materiala si morala mare pentru ca mi-a stricat lucrarea dentara. In ce termen de la interventia stomatologica pot actiona pe cale civila si in baza carui articol?

Pot solicita daune materiale si morale?
În cazul răspunderii civile, termenul general de prescripție este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen, iar acesta începe să curgă de la data când cel prejudiciat a cunoscut sau trebuia să cunoască paguba sau persoana care răspunde de aceasta.
Daca vreti sa faceti dvs acțiunea după" ureche" sansele sunt mici,nu merge cu modele copiate și articole interpretate .Acest gen de speta trebuie discutat cu un av ,care tb sa va reprezinte pe parcursul procesului,pe lângă motivarea în fapt și în drept este nevoie de un probatoriu complex,expertiza medico-legal,opinii obținute de la alți specialiști etc. Pt sumele solicitate ca daune morale va trebui să achitați taxă de timbru la valoare ,deci trebuie atentie pt a nu arunca banii în cazul unui insucces.Initiativa de a va reprezenta singur are șanse identice cu incercarea de a va face singur un implant stomatologic.Succes.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Puteti descrie exact ce intelegeti prin stricarea lucrarii dentare?
De multe ori, mai bine incerci sa iti faci singur un implant stomatologic decat sa platesti un avocat incompetent care sa iti ia banii si sa nu ridice un deget.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca vreti sa faceti dvs acțiunea după" ureche" sansele sunt mici,nu merge cu modele copiate și articole interpretate .Acest gen de speta trebuie discutat cu un av ,care tb sa va reprezinte pe parcursul procesului,pe lângă motivarea în fapt și în drept este nevoie de un probatoriu complex,expertiza medico-legal,opinii obținute de la alți specialiști etc. Pt sumele solicitate ca daune morale va trebui să achitați taxă de timbru la valoare ,deci trebuie atentie pt a nu arunca banii în cazul unui insucces.Initiativa de a va reprezenta singur are șanse identice cu incercarea de a va face singur un implant stomatologic.Succes.

Este vorba de interventii gresite la mai multi dinti care au necesitat interventii suplimentare si dureri prelungite din cauza interventiilor initiale gresite, precum si stricarea lucrarilor dentare care erau corecte doar pentru a obtine bani.

Aurel Fleancu a scris:

Puteti descrie exact ce intelegeti prin stricarea lucrarii dentare?